Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Fashion Event Dotek opět podpoří Alianci žen s rakovinou prsu

 Studentstvo Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně odhalí 11. října společně s umělcem PXS, ve 44. budově zlínského Svitu téma dvanáctého ročníku Fashion Event Dotek, jehož výtěžek bude opět věnován na chod neziskové organizace Aliance žen s rakovinou prsu. Kromě odhalení tématu je na programu panelová diskuze ve spolupráci se zlínským komunitním rádiem Obscura, která přiblíží tvorbu hudby na módní přehlídky a  pop-up shop second-handového projektu Ikony vintage studentky ateliéru Design oděvu.

 

Fashion Event Dotek má za sebou již 11 ročníků, v rámci kterých pomohl několika neziskovým organizacím. V současnosti spolupracuje s organizací Aliance žen
s rakovinou prsu, o.p.s. Symbolicky se Fashion Event Dotek propojil s teoretikem nových médií, umělcem a feministou PXS, který 11. října svým performativním vystoupením v industriální 44. budově zlínského Svitu odhalí téma dvanáctého ročníku, který se uskuteční 23. března 2024. 

Při svých vystoupeních PXS rád používá raveový rytmus a jednotlivé obrazy střídá v rytmu srdečního pulsu, pracuje s metainformacemi, které postupně odhaluje ve vrstvách odkazů a významů. „Náš svět je toxický a plný nebezpečí, a zdá se, že apokalypsa je nevyhnutelná. Ale co kdyby právě ona byla klíčem k novému začátku?” přibližuje své performativní vystoupení slovenský umělec a zakladatel kontroverzní agentury New Aliens Agency, která přispěla k rozšíření diverzity ve světovém módním průmyslu a stala se jednou z nejpozoruhodnějších agentur své doby a dodává, že: „každý musí bojovat sám za sebe a rychle se adaptovat na nové podmínky. Jak se dokážeme transformovat a co s tím uděláme, záleží jen na nás.”

V nově vzniklém komunitním prostoru rádia Obscura proběhne panelová diskuze
s lokálními DJs. Inspirující téma tvorby hudby na módní přehlídky završí malý DJ set s after party. Komunitní prostor zároveň doplní abstraktní socha z dílny studentů ateliéru Tvorba prostoru, která v průběhu večera projde procesem změny. Tento proces je zde připomínán nejen jako umělecký akt, ale i jako symbol naší lidské existence a schopnosti se měnit.

Součástí doprovodného programu letos bude i nově vzniklý projekt Ikony vintage studentky ateliéru Design oděvu na UTB Kateřiny Šeichové, který se zaměřuje
na upcycling a prodej výběrových second-hand a vintage kousků. Projekt se snaží svou činností bojovat se stále se zrychlujícím trendem fast fashion a přispívat ke zmírnění dopadů oděvního průmyslu na životní prostředí. Výdělkem z prodeje podpoří Ikony vintage organizaci Aliance žen s rakovinou prsu. 

Dveře 44. budovy v areálů zlínského Svit se otevřou ve středu 11. října v 16:00. Po zahájení představí v 17:00 své performativní vystoupení s názvem Metamorphosis: Adapt or Die umělec a teoretik nových médií PXS. Následovat bude panelová diskuze v 18:00 ve spolupráci se zlínským komunitním rádiem Obscura a lokálními umělci, na kterou naváže afterparty. Pop-up shop projektu Ikony vintage bude otevřen po celou dobu až do 20:00. Vstup na celou akci je dobrovolný.