Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Rozhovor s ilustrátorkou Ivetou Wiedermann o inspiraci, tvůrčím procesu a hravosti

Iveta Wiedermann je česká ilustrátorka, která si získala srdce mnoha lidí svými hravými a barevnými ilustracemi. V tomto rozhovoru nám poodhalí své zdroje inspirace, samotný vznik tvůrčího procesu a předá i pár cenných tipů začínajícím ilustrátorům.

Kde čerpáte inspiraci pro své ilustrace?

Úplně nejčastěji přichází nápady jakoby odnikud, prostě se najednou objeví a já si řeknu: “To je super, to namaluju!” Jako druhý spolehlivý zdroj je svět kolem mě. Stačí se dívat a hned vidím zajímavý tvar, pěknou barevnou paletu nebo třeba kombinaci tvarů, vzorů a barev. To, co mě fakt zaujme, si vyfotím a uložím do alba.

Jaký je váš tvůrčí proces? Jak se od nápadu dostanete k hotové ilustraci?

Záleží, o jaký se jedná produkt. Pokud tvořím vzor na látku, je tam spousta cest a já zbožňuju tu rozmanitost. Teď jsem hodně tvořila tak, že jsem si nakreslila fixem nebo tuší různé malé motivy na papír a ty jsem pak zdigitalizovala. Na počítači jsem motivům přiřazovala různé barvy a nakonec tvořila kompozici vzoru.

Když ale tvořím ilustraci, ať už pro knihu nebo třeba do svého projektu FidliDu aktivit pro děti, pracuju čistě digitálně. Nejprve si udělám skicu nápadu, na počítači se dá pak kompozice jednoduše měnit. Když mám skicu připravenou, začnu vybarvovat a nakonec přidávat efekty tak, abych byla spokojená.

Je možnost spolupracovat s Vámi na motivu dle objednávky?

Samozřejmě ano. Ilustrace mimo své projekty tvořím čistě na zakázku a protože teď hodně dělám kolekce vzorů (nejen) na látky, těším se na spolupráci i v této oblasti.

Existuje nějaký motiv, ke kterému se ráda vracíte?

Hodně mě baví krajiny, příroda a stromy. Řekla bych, že se to promítá do mých dětských ilustrací a obrazů. Ve vzorech mám pak ještě jednu oblíbenou květinu, která se mi moc líbí a ráda ji používám skrze vzory v trochu upravených variantách.

Jaké jsou Vaše oblíbené barvy a motivy, se kterými ráda pracujete?

Z barev je to jednoznačně žlutá. Asi proto, že je pozitivní, plná energie a přitahuje pohled. Branding obou mých značek je založený na žluté, i když každá má jiný odstín. Oblíbené motivy jsou určitě ty, co jsem zmínila v předchozí otázce plus květiny, ale snažím se rozšiřovat si obzory a malovat i věci, které maluji málo nebo vůbec. Také mě baví abstrakce.

Na jakých stránkách najdeme Vaše ilustrace? Můžeme Vás najít na sociální sítí? (odkazy)

Takový rozcestník a mé portfolio najdete na: https://www.fideaart.eu/cs/
Můj projekt aktivit pro děti plný autorských ilustrací je: https://www.fidlidu.cz/cs/
Ukázky nejnovějších vzorů anebo ilustrací jsou k vidění na instagramu: https://www.instagram.com/fideaart/
Projekt FidliDu má také svůj instagram, kde sledující dostávají jako první informace o novinkách, vzdělávací obsah a také různá pdfka zdarma: https://www.instagram.com/fidlidu

Co byste poradila začínajícím ilustrátorům, kteří se chtějí vydat na podobnou cestu jako Vy?

1. Musíte to milovat
2. Musíte mít chuť se stále učit a experimentovat
3. Musíte vytrvat a nevzdávat se

Vaše ilustrace často zobrazují hravé motivy. Máte ohlasy od malých zákazníků, které  Vaše ilustrace nosí?

Většinou mám ohlasy maminek, kterým se tvorba líbí 🙂 Nicméně tím, že se hodně zaměřuji také na dětskou ilustraci a mám skrze různé ilustrace pestrou paletu barev, děti to láká a baví.

Jak důležitá je pro vás hravost ve vaší tvorbě?

Hodně. Nikdy mě moc nebavila realistická kresba/malba, a tak miluju když si můžu vymýšlet a vyloženě si hrát. Představte si třeba vyrazit do města v sukni s hravým motivem – hned máte lepší den 🙂

Plánujete do budoucna nějaké novinky nebo speciální kolekci?

Plánů a nápadů je plno, jen času málo. Všichni to známe. Momentálně dokončuji kolekci vzorů pro děti “Jdeme do lesa”, kterou tvoří spíše tmavé vzory vhodné pro kluky. Chtěla jsem také udělat letní kolekci, mám hlavu plnou motivů, ale asi ji budu muset odložit na příští rok, léto je za rohem. Chystám se také na trochu jiný postup tvorby vzorů.

Nicméně ráda se nechám inspirovat náměty třeba právě od čtenářek – chybí vám nějaké motivy ve vzorech? Napište 🙂

foto: Iveta Wiedermann, Fideaart.cz