Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

„Nevzdám se,“ vyjadřují unikátní skladbou na dvě desítky českých, ukrajinských, ruských a běloruských hudebníků svůj nesouhlas s válkou

Nevzdám se,“ vyjadřují unikátní skladbou na dvě desítky českých, ukrajinských, ruských a běloruských hudebníků svůj nesouhlas s válkou na Ukrajině a vysílají do světa jasné poselství – jsme v tom všichni spolu.

Novou podobu notoricky známých písní Obijmi (Обійми) a Bez boju (Без бою) kultovní ukrajinské rockové kapely Okean Elzy zaranžoval v Čechách usazený producent a hudebník Igor Ochepovsky.

Ten pozval do studia bubeníka a zpěváka Davida Kollera, herce a zpěváka Igora Orozoviče, zpěvačky Moniku Načevu a Lenku Dusilovou, kytaristy Michala Pavlíčka a Nikitu Kreina, akordeonisty Aliaksandra Yasinskiho a Romana Zabelova, kytaristu a hráče na balalajku Kirilla Yakovleva, kontrabasistu Tarase Volose, houslistky Vartui Saribekian a Natalii Lisniak, cellistu Šimona Marka, violistu Jana Foresta, hráčku na domru Katerynu Vatchenko a pianistku Olesyi Ochepovskayu.

 

„Pro Ukrajince, Rusy a Bělorusy to jsou naprosto ikonické písně, které všichni dobře známe. Naše národy a životy spojují nejen melodie, ale také témata o lásce, naději, odvaze a odhodlání. Zúčastnění muzikanti jsou jedni z nejlepších umělců, které znám. Kromě lásky k hudbě nás pojí také nesouhlasný postoj k aktuálnímu dění,“ přibližuje pozadí projektu Igor Ochepovsky.

Natáčení písně proběhlo v pondělí 28. února, tedy čtyři dny po zahájení války na Ukrajině, ve studiu Soundevice Borise Carloffa.

„Když mě má žena Alena ve čtvrtek ráno probudila s tím, že opravdu začala válka, byl jsem v šoku. Ihned jsem přemýšlel, co mohu dělat. Poslali jsme peníze na dobročinné organizace, obvolal jsem všechny přátele na Ukrajině a v Rusku, zjišťoval, jestli mohu pomoci na hranicích. Nicméně jsem muzikant, promlouvám k lidem hudbou. A tak jsme se s Alenou pustili do akce a během dvou dnů vše domluvili. Zúčastnění rušili své původní plány, aby projekt podpořili, za což jim patří velký dík,“ dodává Ochepovsky.

Projekt #nevzdamse poukazuje i na aktuální situaci obyčejných Rusů a Bělorusů, kterým hrozí za sebemenší podporu Ukrajiny přísné potrestání. Účastníci projektu by skladbou #nevzdamse rádi dodali odvahu k vyslovení nesouhlasu s aktuální situací a spojili všechny ty, kteří staví lidskost a morální hodnoty nad hranice států a ekonomické zájmy.

„Drobnost, jakou je změna profilové fotky na Facebooku nebo účast na demonstraci, může znamenat, že budete vy nebo vaše rodina přísně potrestáni. Že se už nikdy nebudete moci vrátit domů a vidět vaše nejbližší. I za tu cenu se musíme ozvat, ve hře je teď mnohem víc,“ uzavírá Ochepovsky.

„Hlavní poselství je v písni jasně řečeno: nevzdáme se bez boje. Je jedno, jestli jsme někdo větší nebo menší blázen, na světě jsme si všichni rovni. Nevím, jestli může nějaké umění pomoci tomu, co se děje, ale když se každý připojí, tak minimálně všichni ví, že jsou na jedné lodi a že si mají pomáhat.”

David Koller

„Zvuky vzdálených výbuchů nám přistávají na duši. Jsem rád, že můžu aspoň zařvat na kytaru a poslat Putinovi tenhle vzkaz, že nebudeme tolerovat vraždění a nenávist, a že chceme Ukrajině pomoct. Hudba útočí na emoce, a to nás může mobilizovat a povznést.” 

Michal Pavlíček

„Rozhodla jsem se nazpívat tuto píseň jako morální podporu pro Ukrajinu, pro všechny lidi, kteří tady i tam žijou a mají to těžké.”

Monika Načeva

„Bojím se, aby lidé nezačali pranýřovat lidi z Ruska, kteří tady žijou a nesouhlasí s tím, co se děje.”

Lenka Dusilová

 

Igor Ochepovsky

Uralský rodák Igor Ochepovsky je vyhledávaný skladatel, kytarista a producent, který spolupracuje s významnými umělci české alternativní a popové scény, např. s Ewou Farnou, Davidem Kollerem, Lenkou Dusilovou, 7krát3, Vesnou, ILÆY nebo Klárou Vytiskovou. Ochepovsky je autorem hudby pro divadlo, film i počítačové hry a lektorem hudební produkce. Je zakladatelem skupiny Ochepovsky Project, ve které kolem sebe koncentruje vynikající hudebníky. Formace pohybující se s lehkostí a rafinovaností mezi žánry, vyhrála roku 2016 soutěž Jazz Fruit, kromě tuzemských pódií zaznamenala také četné úspěchy v zahraničí.

O PROJEKTU #NEVZDAMSE

 

Autor písně: Океан Ельзи

 

Autoři projektu #nevzdamse:

Igor Ochepovsky – koncepce projektu, hudební producent

Alena Ochepovsky – koncepce projektu, produkce

 

Hudebníci:

David Koller (Česká republika) – bicí, zpěv

Igor Orozovič (Česká republika) – zpěv

Monika Načeva (Česká republika) – zpěv

Lenka Dusilová (Česká republika) – zpěv

Michal Pavlíček (Česká republika) – kytara, zpěv

Aliaksandr Yasinski (Bělorusko) – akordeon, zpěv

Roman Zabelov (Bělorusko) – akordeon, zpěv

Kirill Yakovlev (Rusko) – balalajka

Taras Volos (Ukrajina) – kontrabas

Vartui Saribekian (Ukrajina) – housle

Natalia Lisniak (Ukrajina) – housle

Šimon Marek (Česká republika) – cello

Jan Forest (Česká republika) – viola

Kateryna Vatchenko (Ukrajina) – domra

Nikita Krein (Bělorusko) – kytara, zpěv

Olesya Ochepovskaya (Rusko) – piano

Igor Ochepovsky (Rusko) – produkce, kytara

 

Hudební produkce: Igor Ochepovsky

Zvuk: Adam Pakosta

Mix: Boris Carloff, Adam Pakosta

Mastering: Boris Carloff

Kamera, střih: Jan Kratochvíl

Kamera: Tomáš Moravec, Jakub Ondráček

Fotografie: Silvie Kořenková

Překlad: Alena Krömerová, Tomáš Tajchner, Vartui Saribekian, Kateryna Vatchenko