Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Módní návrhář Jan Černý představuje svá oblíbená místa v Praze

Jeden z nejúspěšnějších českých módních návrhářů současnosti Jan Černý nasedá do svého designového vozu dekorovaného pro jeho tvorbu typickým vzorem Rorschachova testu a postupně objede všechna svá oblíbená místa v České republice. 

První díl seriálu Místa z produkce českého zastoupení Lexusu, jehož je Jan Černý ambasadorem a jehož odvážný hybridní model UX si sám navrhl a ozdobil, začíná v Praze, kde mladý designér působí. Chybět ale nebude například jeho rodný Zlín, kde studoval a kam se Jan stále rád vrací.

Müllerova vila

Úplně prvním místem, který tento projekt představuje, je funkcionalistická Müllerova vila na Ořechovce. „Když Adolf Loos navrhoval tento dům, přemýšlel nad takovými aspekty, jako jsou proporce nebo moment překvapení, kdy například z malých dveří nebo chodby vcházíte do obrovské haly. Nad stejnými věcmi přemýšlím i já ve své tvorbě,“ popisuje Jan Černý jedno z míst, které ho neustále inspiruje.

 

DSC Gallery

Galerie současného umění v centru Prahy je mimo jiné i místem, kde se v létě 2021 uskutečnila Janova první výstava uměleckých objektů vycházejících z jeho módní tvorby. Součástí byl například obraz z jeho dekonstruovaných, dnes už ikonických „prestižek“, či jejich digitální NFT verze. „DSC Gallery má pro mě extrémně zajímavou selekci dnešních autorů a také si vážím toho, že podporuje mladé umělce,“ dodává Jan.

Café Savoy

Oblíbená kavárna s restaurací a secesním interiérem stojí na Újezdě, nedaleko Kampy. „Šéfkuchař František Skopec tu experimentuje s klasickou kuchyní, a to třeba tak, že tradiční hranolky zdobí lanýži a lanýžovou majonézou,“ vysvětluje Jan Černý jeden z důvodů, proč ho právě na tomto místě můžete velmi často potkat.

 

CAMP

„Centrum architektury a městského plánování je místo, kam určitě zajděte, pokud se chcete dovědět vše o Praze, její architektuře a jejím rozvoji. A jeho prostor je prostě nádherný,“ říká Jan. CAMP najdete na Karlově náměstí v budově Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy a kromě výstavního sálu o rozloze 200 m2 tu najdete i studovnu s velkým výběrem cizojazyčných publikací o architektuře, urbanismu a designu, příjemnou kavárnu, venkovní terasu a moderní přednáškový sál, kde se často konají veřejné diskuze s tuzemskými i zahraničními odborníky, workshopy nebo projekce.