Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Koronavirus? Karanténa? Jak být psychicky v pohodě a nezbláznit se

Koronavirus, roušky, návody na šití roušek, mytí rukou, reportáže, tiskové zprávy, počty nakažených a počty mrtvých. Zprávy o pandemii Covid-19 jsou všude. Na Instagramu, Facebooku, online internetových portálech a v televizi. Není možnost jim nijak uniknout. Nebo ano? Abychom mohli běžně fungovat, i když jsme pouze v domácím prostředí potřebujeme psychický klid. Ale jak si ho zachovat, pokud slyšíme pořád nové a nové informace?

  1. Určete si čas, ve který se budete dívat na zpravodajství nebo sociální sítě. Ochráníte tak sebe a vaše nejbližší, před neustálým stresem a panickým strachem, který vás drží tzv. ve střehu. Tím, že budete sledovat neustále zprávy nikomu nepomůžete a situaci nijak neovlivníte.
  2. Komunikujte s rodinou a kamarády
   Pokud nejste v karanténě s rodinou a máte možnost s nimi mluvit prostřednictvím telefonu nebo video hovoru, tak to dělejte. Naplánujte si časy a dny, ve které budete společně popíjet čaj nebo kávu a povídat si. Nastavte si společné rituály. Vařte společně večeře, koukejte se na seriál apod.
  3. Neopouštějte svoje návyky
   Jste zvyklí vstávat v určitou hodinu? Vstávejte stejně, i když nejdete do práce. Nemůžete do fitka nebo běhat? Udělejte si doma svůj cvičební prostor s podložkou. Otevřete okno a Youtube. Hledejte nové formy cvičení nebo meditace. Improvizujte. Uvidíte, že přijdete na nové věci!
  4. Myslete na sebe
   Ano. Myslete na sebe. Pokud máte rodinu a malé děti, asi si to nedokážete představit. Ale pokud je jediné místo, ve kterém jste sami wc nebo koupelna – je něco špatně. Pokud je vás doma hodně, vymyslete si systém „místnost pro mě“ a vezměte si jednu místnost, alespoň na hodinu a půl denně. Rezervujte si ji. Vezměte si deku, pohodlné oblečení, svíčky, čaj nebo kávu. Sedněte si na zem do pohodlné pozice a meditujte se sluchátky na uších. Čtěte si, dejte si dvacet nebo plánujte, co budete dělat další dny. Prostor pro sebe je velmi důležitý a vytváří vaší psychickou pohodu, po celé dny.
  5. Jezte
   Jezte tak, jak jste zvyklí. Neměňte vaše zvyky jen proto, že je vás najednou doma hodně a děti nejedí ve škole. Hledejte si systém. Dopřejte si vitamíny, doplňky a hodně vitamínu D a C. Nezapomínejte na Zinek!
  6. Meditujte
   A pokud to neumíte, začněte se to učit. Meditace je nejlepší ventil stresu ihned po sportu. Naučíte se dýchat, uvolnit stresem zablokované tělo. Vyčistíte si hlavu a na mnoho věcí budete koukat s odstupem.
  7. Lenošte
   Lenošení je nedílnou součástí toho, jak být v pohodě. Dopřejte si lenošení u seriálu, oblíbené hudby nebo knihy. Dopřejte si pocit, že se můžete válet nebo koukat do blba.
  8. Nepanikařte
   Nejdůležitější informací je to, že z tohoto výčtu bodů nemusíte první dny nebo týdny dělat vůbec nic. Tato výjimečná situace je pro každého velkým pocit ohrožení a každý na ní reaguje jinak. Nemusíte být kuchařka, uklízečka nebo milenka roku za týden ani měsíc. Prostě si dopřejte čas na adaptaci  v nové situaci. A čas dopřejte i ostatním.
  9. Rozpoznejte problém
   Pokud se vy nebo někdo z vašich blízkých necítí dobře, je dobré poznat, kdy jde o problém. Nemám teď na mysli zrovna nákazu virem, ale spíše psychické obtíže. Nechce se vám ráno z postele a nejraději byste tam zůstali s horkým čajem celý den? Někdy to není na škodu, ale pokud nemáte náladu na nic jiného už několik dnů, může se jednat o depresi. Jste bez nálady, nemáte chuť s nikým mluvit a vše vám přijde zbytečné? I to může být příznak deprese.

Pokud si chcete promluvit, obraťte se na svou rodinu nebo ještě lépe na odborníka.

KRIZOVÉ LINKY A PSYCHOLOGICKÁ POMOC:

 • Krizová linka pro seniory:  800 200 007
 • Linka na pomoc seniorům 840 111 122
 • Psychologická péče a podpora pro seniory, sdružení Seniorem s radostí: 792 308 798
 • Nonstop linka důvěry Charity: 516 410 668, 737 234 078
 • Linka krizové pomoci Diakonie Českobratrské církve evangelické: 800 567 567
  (9:00 – 20:00), web: www.diakonie.cz/aktualni-pomoc
 • Krizová linka služby rané péče EDA.cz: 800 40 50 60

  Konzultanti jsou připraveni poskytnout psychologickou podporu i praktické informace každý pracovní den mezi 9. a 15. hodinou. Web: www.eda.cz
 • Krizová linka pro seniory, pečující o seniory a osoby v krizi organizace Elpida: 800 200 007 (denně od 8:00 do 20:00). Bezplatná a anonymní telefonická krizová pomoc.
  Web: www.elpida.cz