Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Jak jsem omezila svůj šatník na 25 kousků oblečení

V posledních měsících jsem narazila na několik článků, které se zaměřují na minimalistický šatník. Většina jich hlásala něco o tom, že je dobré zúžit skříň na dvanáct kousků. Nenechte se vysmát, ale já si fakt nedovedu představit, že se najednou zbavím oblíbeného oblečení a vyšlu ho do světa.

Druhá strana mince je fakt, že nemám jednu skříň, ale dvě. A tady už vidím smysl minimalismu v šatníku. Když se rozhodujete mezi dvanácti kousky není to dilema. Smíříte se s tím, že budete obměňovat svůj šatník minimálně a do divadla vytáhnete vždycky ty jedny malé černé. Netrávíte hodiny před skříní a sáhnete prostě po tričku a kalhotách. Zní to jako nuda co?

Upřímně mi to nedalo a tuhle akci jsem chtěla zažít na vlastní kůži. Už jsem jednou podobnou akci prováděla a to při mém stěhování, ale nebylo to tak razantní.

Jednoho deštivého dne jsem tedy otevřela své dvě skříně a vytahala hromady oblečení ven. Měla jsem přesně 45 kusů oblečení. Nepočítám ponožky a spodní prádlo.

Seděla jsem na zemi a vzpomínala na všechny ty shopaholičky, které si každý týden koupí nové oblečení. Najednou jsem měla jasnou představu o tom, proč se oděvní řetězce nemají problém uživit. Prostě máte pocit, že musíte mít oblečení podle nejnovějších trendů. Jinak nezapadnete na schůzce, neuděláte dojem v práci a na mejdanu po vás neštěkne ani pes. Je to tak?

Probírala jsem se haldou oblečení a po dlouhých třech hodinách jsem vítězně vytřídila pytel věcí. Zjištění je takové, že zatím se na dvanáct kusů nedostanu ani omylem (teď jsem na čísle 25), ale všechno oblečení se mi vešlo do jedné skříně.

Pro inspiraci přikládám seznam toho, co mi zbylo ve skříni a bez čeho si svůj šatník zatím nedokážu představit.

Džíny tmavě modré
Džíny světlé s dírami na kolenou
Džíny černé
Džínová sukně
Džínové kraťasy
Legíny, černé
Tři tílka (bílé, černé, tmavě modré)
Jednoduché pánské bílé triko volné
Jednoduché triko bílé upnuté
Volné triko s potiskem, černé
Upnuté triko bez potisku, černé
Triko s pruhy 3x (miluju pruhy)
Triko s dlouhým rukávem šedé 2x
Mikina šedá bez potisku
Svetr červený
Svetr bílý
Bunda jarní lehká červená
Džínová bunda
Parka, khaki
Zimní bunda černá

Výsledkem je oblečení, které se dá dobře kombinovat a není k němu potřeba moře času.

Smyslem téhle vyřazovací akce je uvolnění místa ve skříni a uvědomění si, kolik peněz utrácíme za věci, které nutně nemusíme mít. Neznamená to, že musíme chodit jako strašidla. Stačí o oblékání trochu víc přemýšlet!

foto: Unsplash

Jeden komentář

  1. Zajda

    Díky za inspirativní článek! Na vyházení šatníku se chystám měsíce a tohle mě fakt nakoplo!

Komentáře jsou uzavřeny, ale zpětná sledování a pingbacky jsou otevřeny.