Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Chraňte oči před modrým světlem. Poděkuje vám zrak i spánek

Online vyučování, home office, videokonference… Čím dál více sfér našeho života se přesouvá do online světa a většina z nás včetně dětí před digitálními obrazovkami tráví ještě více času než dříve. Věděli jste, že modré světlo z displejů může ovlivnit váš zrak, soustředění ale i spánek? Jak jeho dopady zmírnit radí Jakub Odcházel, vedoucí optiky VašeČočky.

Nedioptrické brýle Meller Yster Black poskytují ochranu očí před škodlivým modrým světlem digitálních zařízení. Pomáhají redukovat únavu a pálení očí, snižují jas pro pohodlnější vidění a zlepšují kontrast pro přirozenější barvy. Na VašeČočky.cz za 1 089 Kč.

Co je modré světlo?
Modré světelné spektrum je obsaženo i ve slunečním světle a dává našemu tělu signál, že je den a že máme být bdělí. Neméně důležitý je ale pro náš organismus jeho postupný úbytek, který na konci dne tělu připomene, že je čas připravit se k odpočinku. Modré světlo totiž blokuje produkci melatoninu, hormonu, který způsobuje nutkání spát a který pozitivně ovlivňuje kvalitu spánku. Vystavujeme-li se modrému světlu ve večerních hodinách, může narušit náš spánkový rytmus. To vede krátkodobě k úbytku energie a spokojenosti, v delším horizontu i k vážnějším potížím jako jsou deprese, oslabení imunitního systému nebo zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob. Kromě toho může dlouhodobé působení modrého světla poškodit sítnici.

Jak nám modré světlo škodí?
● Digitální únava očí: Modré světlo z obrazovek může vést k digitální oční únavě a suchým očím. Symptomy jsou pálení a podráždění očí a obtížné zaostření.
● Problémy se spánkem: Studie zjistily, že vystavení modrému světlu může zkrátit celkovou dobu spánku, výrazně potlačit produkci melatoninu a snížit kvalitu spánku častějším probouzením se v noci.
● Poškození sítnice: Dlouhodobé vystavení modrému světlu může vést k poškození sítnicových buněk a následným vizuálním problémům, jako je makulární degenerace související také s věkem.
Jak se chránit?
● Zkraťte celkový čas strávený u obrazovek, dělejte krátké přestávky během dne a dopřejte si digitální detox alespoň 90 minut před spánkem.
● Nainstalujte si aplikace, které ve vašem mobilu nebo počítači začnou po západu slunce postupně redukovat modrou složku světla. Některá zařízení mají tuto funkci přímo zabudovanou v softwaru, takže nemusíte nic instalovat, stačí jen zapnout.
● Počítačové brýle. Počítačové brýle mají speciální filtr, který omezí vstup modrých paprsků do oka. V nedioptrické variantě je vyrábí například značka Meller, s kolekcí Everglasses přišel nedávno i známý výrobce Ray-Ban. Na eshopu VašeČočky.cz si můžete nechat počítačové čočky zasadit do jakéhokoliv rámečku z nabídky, takže je na výběr téměř 800 modelů. I dioptrické brýle lze vylepšit povrchovou úpravou Blue Cut, která nejen že chrání před modrým světlem, ale obsahuje i antireflexní, hydrofobní a tvrdící vrstvu.

Kolekce Bio-based
Ochranu před modrým světlem poskytují i brýle Blue Light z kolekce Meller Bio-based. Jejich rámečky jsou ze 45 % vyrobeny z přírodních materiálů, čímž se ve srovnání s těmi plastovými snižuje množství použitých fosilních paliv a uhlíkových emisí pro jejich výrobu.

Počítačové brýle jsou elegantním způsobem, jak chránit zrak a zlepšit spánek. Hodí se navíc i jako dárek, protože není třeba mít předpis ani hodnoty dioptrií a jsou cenově dostupné.