Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Vzniká první kniha české rapové scény! Kniha českej rap bude poctou nejoblíbenějšímu žánru současnosti

00Vzniká první kniha české rapové scény! Kniha českej rap bude poctou nejoblíbenějšímu žánru současnosti

Vznikající knižní projekt českej rap dá každému čtenáři možnost proniknout až do samotných kořenů českého rapu. Bude zachycovat vývoj od úplných počátků po současnou scénu, a to formou rozhovorů se zásadními postavami minulosti i současnosti. Celý projekt má na svědomí DJ Poeta a jeho team, zkušený novinář a moderátor hiphopového rádia Spin, který se rozhodl vytvořit knihu, kterou sám postrádá. Podpořte start projektu, který mapuje celou jednu hudební scénu – RAP.

Česká rapová scéna zažívá posledních pár let svůj největší boom a rap samotný se stal mainstreamem všude na světě. Čeští rappeři ovládli hudební žebříčky a na Youtube i Spotify lámou rekordy v počtu zhlédnutí a přehrání. Už dávno se nejedná o alternativní žánr pro teenagery, poslouchají ho lidé napříč věkem i sociální skupiny. Přesto však v Česku nemáme knihu jeho kořenech a osobnostech, které jej formovaly. Neexistuje dokonce ani web, který by český rap reflektoval chronologicky a v souvislostech. Na platformě Donio.cz se 1. června v 16:00 rozbíhá crowdfundingová kampaň s cílem vybrat peníze potřebné nejen na výrobu knihy, ale také na rozhovory, focení a celkovou postprodukci. 

Knihu o českém rapu jsem si vždycky chtěl přečíst. Po 25 letech intenzivního fanouškovství mi došlo, že si ji budu muset napsat sám. A vesmír mi to naznačil také – když mi zavřel kluby a připravil mě o práci DJe. Zároveň je to velká radost a důvod potkávat se se zásadními postavami mého oblíbeného žánru,“ říká DJ Poeta a všem potenciálním dárcům vzkazuje: „Pomozte nám nastartovat projekt českej rap a dostanete nejen první knihu mapující českou rapovou scénu. Máme pro vás také hromadu cen a zážitků. Jakákoliv částka pomůže udělat knihu ještě o kousek lepší. Podpoř českej rap!”

Kniha českej rap vychází na podzim 2021 a přinese exkluzivní rozhovory se zásadními jmény jednotlivých dekád. Nebude chybět například Orion, čerstvý vítěz ceny Anděl Yzomandias, Paulie Garand, Nik Tendo, Rest, Vladimir 518, Hugo Toxxx, James Cole, Marpo, Renne Dang, Hasan, Dj Wich, Bass (Chaozz) a spousta dalších. Rozhovory doplní fotky vytvořené čistě pro tuto knihu. Osobnosti českého rapu vzpomínají na své začátky, milníky kariéry i na situace, které často zůstaly ukryté i před nejvěrnějšími fanoušky. Díky tomu, že knihu tvoří tým lidí spojených s rapovou scénou, padla řada nečekaných otázek a o to zajímavějších odpovědí. A navíc – kniha bude originálním způsobem interaktivní, aniž by interaktivní prvky narušovaly samotnou četbu.

Jednotlivé části a rozhovory propojí příběh a osobní vzpomínky DJe Poety, který byl u mnoha zásadních okamžiků rapové scény posledních 20 let a často se stal i „zapisovatelem“, jakožto autor publicistických výstupů v médiích, např. v časopise Street, serveru T-music, Českém rozhlase, rádiu Wave, rádiu Spin ad. Mnohokrát se objevil na obrazovce České televize jako odborný host na téma rap a RnB. Živě zpovídal řadu zahraničních interpretů – 50 Cent, Ice Cube, Raekwon (Wu-Tang Clan), Dizzee Rascal, Guru (Gang Starr), Alchemist, EPMD, Onyx, De La Soul a další.