Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Snažíte se žít udržitelně? Nezapomeňte na ekologii ani při úklidu

Už jste se naučili omezit v každodenním životě plasty, hlídáte si, co jíte, přemýšlíte nad svojí uhlíkovou stopou, a dokonce i kosmetiku volíte spíš přírodní? A nezapomněli jste také na drogerii?  I čisticí prostředky mohou mít šetrné složení, a přitom být velmi účinné.

Nejde v tomto ohledu jen o to, že pokud uklízíte domácnost se standardními přípravky, vypouštíte pak zbytečnou chemii do odpadu. „Je dobré si uvědomit, že i čisticí produkty se často dostávají do kontaktu s vaší pokožkou, při úklidu dýcháte jejich výpary. Na vyčištěných površích pak nebezpečné látky zůstávají ještě dlouho po úklidu. Přitom složení těchto prostředků je logicky mnohem více agresivní. Skrz kůži se tyto látky velmi snadno dostanou do celého organismu, a zároveň při vypouštění mohou kontaminovat vzácné a stále cennější zdroje pitné a podzemní vody,“ vysvětluje Mauricio Espinosa ze společnosti ISOKOR Bohemia, výrobce ekologické drogerie a kosmetiky CLEANEE.

Pokud se chcete vyhnout tomuto znečištění přírody i podráždění pokožky, případným alergiím a dalšímu poškození zdraví, které mohou ropné deriváty a syntetické parfemace způsobit, máte dvě možnosti. Buď vyzkoušet babské rady a uklízet tím, co už máte v lednici nebo ve spíži, anebo zvolit ekologickou drogerii.

Ani jedna z těchto variant není špatná. U obou je dobré počítat s tím, že ne všechny tipy, které najdete na internetu nebo v obchodě, doopravdy fungují. Poradíme ale, co z toho je ověřené a vyzkoušené.

Na praní

Leccos zvládne citronová šťáva. Pár plátků citronu v pračce pomůže hezky vybělit světlé prádlo. Obyčejný ocet zase oživí to tmavé. S mastnými skvrnami si poradí škrobová moučka a vlažná voda s octem by měla dokonce odstranit i zákeřné skvrny od potu. Maminky a babičky by vám na ně určitě doporučily také jedlou sodu.

Profi alternativa:

Vyzkoušejte prací gel CLEANEE, který nabízí podobné množství různých vůní a variant jako standardní přípravek, ale má přírodní složení. V nabídce je i odstraňovač skvrn nebo speciální produkt na dětské prádlo.

Na nádobí

Ocet pomůže i v kuchyni. Perfektně leští sklo, a dokonce i odstraní zápach z myčky. Nalijte ho do poloviny nádržky a zapněte mycí program. Smíchejte pět lžic jedlé sody s pěti lžícemi vody nebo citronové šťávy a máte univerzální pastu, která pomůže zbavit se mastnoty z hrnců nebo třeba grilovacího náčiní.

Profi alternativa:

Značka CLEANEE nabízí jak klasický prostředek na mytí nádobí, tak i přípravek do myčky. Pořídit si můžete také hygienický přípravek na nádobí s rozprašovačem.

Na úklid

Nasypte kuchyňskou sůl na mastný flek na koberci, oblečení, podlaze, nebo sporáku. Citronová šťáva vás zbaví i usazenin a vodního kamene. Nechte šťávu na potřebných místech dvacet minut působit, a poté opláchněte vodou. I při čištění povrchů můžete vyzkoušet tradičně opěvovaný ocet.

Profi alternativa:

Značka CLEANEE nabízí spolehlivé čisticí prostředky se šetrným složením na úplně všechno. Najdete u ní přípravek speciálně na koupelny, na kuchyně, na okna, a dokonce i sprej na hračky. Můžete si také pořídit přírodní čistič nábytku. Případně je tu ještě univerzální přípravek s několika různými přírodními vůněmi, který můžete použít, na cokoli vás jen napadne.