Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Signal Festival vstupuje do své druhé dekády, vizuální identitu jedenáctého ročníku vytvořila umělá inteligence

 

Jedenáctý Signal Festival představí dílo českého výtvarníka Jana Kalába pracující s perspektivou i barvami a velkoformátové interaktivní dílo mexicko-kanadského umělce Rafaela Lozano-Hemmera, které díky termokamerám budou tvořit sami návštěvníci. Vůbec poprvé také uvede dětskou instalaci. Letošní ročník nabídne největší galerijní zónu ve své historii, ta představí sedm unikátních instalací českých i zahraničních umělců. Dalších 13 volně přístupných děl včetně dvou videomappingů bude k vidění na dvou festivalových trasách – Centrum a Karlín / Holešovice. Oblíbené videomappingy letos rozsvítí hned dvě ikonické stavby Prahy – budovu Městské knihovny na Mariánském náměstí a kostel sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí. Jedenáctý Signal Festival proběhne od 12. do 15. října 2023.

Vstupenku si návštěvníci mohou koupit na sedm instalací. Zahraniční hvězdou jedenáctého ročníku je mexický umělec Rafael Lozano-Hemmer. Jeho interaktivní dílo Thermal Drift, které bude k vidění na Lyčkově náměstí, snímá prostřednictvím termokamer tělesnou teplotu návštěvníků a tu převádí do dynamické velkoformátové projekce. Diváci se tedy kromě pozorovatelů instalace stávají zároveň i tvůrci svých vlastních portrétů „Rafael Lozano-Hemmer patří mezi nejvýznamnější současné vizuální umělce. Svá díla vystavoval třeba na Benátském bienále, v MoMA a Guggenheimově muzeu v New Yorku nebo ZKM v Karlsruhe. Za svou tvorbu získal také hlavní cenu na festivalu Ars Electronica nebo britskou cenu BAFTA. Patří mezi špičku vizuálních umělců současnosti. Mám proto opravdu velkou radost, že je součástí festivalu,“ říká ředitel festivalu Martin Pošta. Zahraniční program Signal Festivalu vzniká už druhým rokem díky podpoře Nadace PPF.
Největší galerijní zóna v historii festivalu

Galerijní zóna dále uvede španělské audiovizuální studio Playmodes, které představí v Hale 13 Holešovické tržnice největší instalaci letošního ročníku dosahující délky 25 metrů a šířky přes 12 metrů, s názvem Horizon. Návštěvník před ní zažije pocit mizejícího a pulzujícího horizontu. Norsko-portugalské studio Entangled Others ve videích s názvem Sediment Nodes promítne mikroorganismy vygenerované umělou inteligencí. Patronem díla je pojišťovna Kooperativa, která je dlouhodobým partnerem Signal Festivalu. Polský kolektiv Ksawery Komputery pak připraví pro prostor barokní Invalidovny interaktivní světelnou instalaci Flux, kterou budou moci návštěvníci ovládat pomocí vlastních gest a hlasu. Naprostou novinkou letošního programu je dětská instalace Signal Playground: Duha od českého kreativního studia 3dsense, která bude v době konání festivalu přístupná už od 14 hodin.