Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Recenze jedenáctého ročníku Signal Festivalu

Jedenáctý ročník Signal Festivalu, který se konal ve dnech 12. až 15. října 2023, nabídl návštěvníkům pestrý mix audiovizuálních instalací, performancí a dalších uměleckých zážitků. Festival se letos zaměřil především na zkoumání hranic audiovizuálního a digitálního umění s využitím nových technologií. I přes zimu, která evidentně zaskočila nejednoho návštěvníka a donutila nás k přibalení čepic a kabátů jsme se na letošní Signal velmi těšili.

Největší galerijní zóna v historii festivalu

Největší pozornosti se dostalo sedmi instalacím galerijní zóny, které byly přístupné pouze se vstupenkou. Mezi nejzajímavější patřila například imerzivní instalace FLUX polského kreativního kolektivu Ksawery Komputery, která znázorňovala virtuální otěže naší současné společnosti. Výrazným zážitkem byla také imerzivní instalace Horizon španělského audiovizuálního studia Playmodes, která nabízela cestu za hranici fyzického prostoru.

Volně přístupné instalace

Dalších 13 instalací bylo přístupných veřejnosti zdarma. Mezi nejzajímavější patřila například instalace Thermal Drift mexicko-kanadského umělce Rafaela Lozano-Hemmera, která využívala termální kamery k vytvoření portrétů návštěvníků pomocí jejich tělesného tepla.

Nejvíce nás zaujala instalace FLUX polského kreativního kolektivu Ksawery Komputery. Byla to naprosto pohlcující zkušenost, která nás na chvíli odřízla od reality. Dalším zážitkem, který nás oslovil, byla instalace Horizon španělského audiovizuálního studia Playmodes. Tato instalace nabídla cestu za hranici fyzického prostoru, která byla velmi působivá.

Děkujeme za úžasné zážitky a těšíme se na další ročník!