Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Přehlídka anime filmů Studia Ghibli

Studio Ghibli již několik desetiletí vypráví ohromujícím jazykem filmové animace krásné, tajemné a nesmrtelné příběhy, které svým mistrovstvím uchvacují a inspirují diváky po celé generace a v každém věku. V roce 1985 studio založili režiséři animovaných filmů Hajao Mijazaki a Isao Takahata, kteří dali vzniknout fenoménu, jemuž se přezdívá “japonské studio Disney”. Dosud vyprodukovali dvaadvacet celovečerních filmů. KVIFF.TV uvede v rámci jedinečné komplexní přehlídky naprostou většinu z nich – celkem 22 snímků, v nichž se diváci vypraví za dobrodružstvím, poznají sílu přátelství, ale také zažijí napínavé scény a souboje strachu a odvahy, které se odehrávají ve světě mýtů stejně jako ve světě, jenž je kolem nás.

Část filmů kolekce „Ghibli svět“ je uváděna v novém českém překladu, který pořídil tým předních japanologů a odborníků na mangu a anime a je vhodná i pro nejmenší diváky. Ti totiž mohou sledovat volitelnou dabovanou verzi.

V rámci jedinečné přehlídkay „Ghibli svět“ nechybí nezapomenutelná podívaná pro celou rodinu – film Můj soused Totoro (1988, r. Hajao Mijazaki) s nejroztomilejší postavou všech dob. V českém prostředí ikoničnost Mijazakiho a jeho anime postav přirovnávají ke Zdeňku Milerovi a Krtečkovi. Ten hlavní Mijazakiho “Krteček” je právě Totoro, obrovský chlupáč z tajuplného lesa, se kterým se skamarádí holčička Mei.

Dalšími rodinnými filmy, které se budou líbit i nejmenším dětem, jsou Doručovací služba čarodějky Kiki (1989, r. Hajao Mijazaki), či polétavé dobrodružství Laputa: Nebeský zámek (1986, r. Hajao Mijazaki).

Diváky přibližně od 10 let bez jakékoli horní hranice osloví strhující veledílo Naušika z Větrného údolí (1984, r. Hajao Mijazaki) z postapokalyptického světa, v němž odvážnáNaušika riskuje svůj život, aby nastolila ztracenou rovnováhu mezi lidmi a přírodou.

Ve snímku se silným humanistickým poselstvím Princezna Mononoke (1997, r. Hajao Mijazaki) se odvážná dívka, vychovaná vlky, nezastaví před ničím, jen aby ochránila svůj les, jeho duchy i zvířecí obyvatele.

Environmentální téma se prolíná také komickým a srdečným filmem Pom Poko (1994, r. Isao Takahata), v němž psíci mývalovití hájí své životní území proti lidským dobyvatelům tak, že se vydávají za duchy i za lidi. V kolekci nebude chybět ani vrcholné dílo animovaného filmu všech dob Cesta do fantazie (2001, r. Hajao Mijazaki).

Většina filmů Studia Ghibli se v roce svého uvedení do kin umístila na první příčce návštěvnosti japonských kin a s nadšením ji navštěvovali (nejen) milovníci anime po celém světě. Nemenší úspěch se teď očekává od celosvětově distribuovaného filmu Chlapec a volavka, který tvůrce Hajao Mijazaki uvádí jako své závěrečné dílo kariéry. Do českých kin snímek uvedla 23. listopadu 2023 distribuční společnost Aerofilms.