Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Osaďte si vlastní aerárium a vytvořte si svůj malý zelený svět

V aeráriích se ukrývají zelené mikrosvěty, které jsou krásné a inspirativní. Vytvořte si svůj vlastní podle vlastních představ! Originální květinářství Zahrada na niti přináší návod, jak na to. Podle zakladatelky Lenky Hrubé to není zase tak složité a se Sadou na osázení aerária to zvládnete lehce i doma.

Jsou jako světy samy pro sebe. Aerária jsou dechberoucí a krása těchto levitujících skleněných zahrad vás okouzlí. Neobyčejné květinářství zahradní architektky Lenky Hrubé přináší nejen návod, jak si takové vytvořit doma, ale také novou Sadu na osázení aerária, která obsahuje vše, co budete potřebovat. Díky dárkovému balení může navíc posloužit i jako kreativní dárek pro nadšené zahradníky ve vašem okolí.

Co budete potřebovat?

 • Podložku pro práci
 • Skleněné aerárium
 • Sukulentní rostlinu
 • Okrasnou drť (písek, pemzu, antuku, lávovou drť nebo různobarevné štěrky)
 • Substrát pro sukulenty
 • Okrasné kamínky
 • Nástroje na osázení (lžičku, pinzetu)
 • Trpělivost

Všechny komponenty (kromě trpělivosti) můžete koupit zvlášť, ale najdete je i ve zmíněné Sadě. Velká baňka ve tvaru slzy je ručně foukaná v českých sklárnách a bude perfektním domovem pro sukulent haworcii.

Sada na osázení aerária, na zahradananiti.cz nebo v Praze ve Školské 7 za 750 Kč.

Jak na to?

 1. Vyberte tu pravou rostlinu.

Prvním krokem bude vždy výběr správné sukulentní rostliny. Pozor si dávejte především na velikost, květina by se měla do otvoru aerária vejít s rezervou, abyste ji nepoškodili. Vyjměte ji z květinářku, oklepejte přebytečnou zeminu, zmenšete bal a postupujte opatrně, abyste nenarušili kořeny.

 1. Zvolte si drť, která vzhled rostliny podtrhne.

Použít můžete prakticky jakoukoliv, musí být ale dostatečně propustná. Nasypte dvě lžičky do připraveného aerária a uprostřed vytvořte důlek. Drť musí být především po stranách, aby byla dobře viditelná, a naopak schovala substrát, který nasypete do připraveného ďolíčku a do kterého budete sukulent usazovat. Pokud by se vám substrát dostal až ke stěně, výsledek by nevypadal tak čistě a upraveně.

 

 1. Do připraveného důlku nasypejte substrát a ke krajům opět doplňte okrasnou drť.
TIP! Postavte si vedle aerária zvolené rostliny, abyste odhadli výšku, do které budete substrát a drť vrstvit. Vrchní část balu rostliny by měla být asi 0,5 cm pod spodním okrajem otvoru, abyste ho byli schopni drtí ještě překrýt.

 

 1. Teď přišel čas na usazení rostliny. Opatrně ji prostrčte otvorem a postavte doprostřed aerária na připravený substrát.
 2. Stěny aerária opatrně obsypávejte drtí a vzniklý volný prostor mezi drtí a balem rostliny vyplňujte substrátem. Postupujte opatrně, aby se oba materiály nesmíchaly.
 3. Pokračujte vrstvu po vrstvě, dokud není bal rostliny zarovnaný na požadovaných 0,5 cm od spodního okraje otvoru.
 4. Teď přišla chvíle pro zbytek menších rostlin. Připravte si je, očistěte je a zmenšete jim co nejvíce bal.
 5. Vezměte si pinzetu a osázejte jimi zbytek prostoru aerária kolem hlavní rostliny.
 6. Dorovnejte povrch trochou substrátu a následně ho celý zasypte drtí.

„V ideálním případě by vám neměla drť vypadávat otvorem ven, pokud jste ale výšku napoprvé neodhadli, nic se neděje. Do vchodu umístěte větší kamínek, který bude hezky vypadat a vypadávání zabrání,“ radí Lenka Hrubá.

 1. A teď už dotvořit poslední detaily. Do kompozice naaranžujte okrasné kameny… a máte hotovo.

A co dál? Vybrat vhodné místo a postarat se o zálivku. Zavěste aerárium do prostoru s dostatkem světla, které sukulenty potřebují. „Zálivku doporučuji provádět lžičkou, aby se předešlo přelití. Jakmile se dovnitř dostane moc vody, už ji nedostanete ven a rostlina nejspíš uhnije. V zimě stačí zalévat jednou za tři týdny, v létě jednou za týden až deset dní,“ radí Lenka Hrubá.

Vytvořte si svůj malý svět, který bude vypadat jako pouštní oáza nebo neznámá měsíční krajina. Sada na osázení aerária potěší všechny milovníky rostlin i ty, kteří si při soustředěném tvoření rádi čistí hlavu a mají radost, že je za nimi vidět výsledek kreativní práce.