Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Nástrahy léta mohou být až fatální! Na co si dát u našich mazlíčků pozor?

Léto a čas dovolených svádí k dlouhým výletům a volnějšímu režimu. Zapomínat na základní pravidla se však nevyplácí. Především pokud máte zodpovědnost za svého mazlíčka. Přehled varování, na která by měli majitelé psů a koček myslet, jsme připravili s veterinářkou značky Fitmin Kateřinou Frankovou.

Zvíře v zaparkovaném autě? NIKDY, ani na 5 minut!

Mluví se o tom každoročně, přesto se najde řada lidí, kteří se mylně domnívají, že jejich pes nebo kočka v autě pár minut přece vydrží, aniž by tím utrpělo jejich zdraví. Realita však vypadá jinak. I když teploměr neukazuje třicítku, teplota uvnitř vozidla se může velmi rychle zvýšit na nebezpečně vysokou úroveň. Brzy tam začne být příliš horko, ani stažená okénka nepomohou a zvíře se může snadno přehřát. Je proto důležité si uvědomit, že takové jednání může mít nevratné následky a nikdy ho nezkoušet!

Hydratovat průběžně celý den

V horkých dnech se snadno stane, že podceníte množství vypité vody a udělá se vám zle. To samé hrozí zvířeti, pokud pro něj neuhlídáte pravidelný přísun čerstvé vody. „Stejně jako my, lidé, i zvíře potřebuje hydratovat. V případě, že se chystáte na velkou túru či na jakoukoliv procházku, a víte, že budete hodně a dlouho na sluníčku, nezapomeňte vzít dostatek vody i pro vašeho psa, aby nedošlo k přehřátí jeho organismu. To může mít až fatální dopad, který nemusí mít šťastný konec,“ varuje veterinářka značky Fitmin Kateřina Franková, a dodává: „Kočkám se doporučuje v horkých dnech dávat více vlhkého krmení. U problémových koček – např. s onemocněním ledvin, koček v rekonvalescenci, které odmítají pít, nebo u koček, které celkově málo pijí, je dobré podávat kapsičky ředěné vodou.“

NOVINKA: Kapsičky Fitmin Purity obsahují vývar a až 96 % masa. Jsou šťavnaté, obohacené o vitamíny, bylinky, minerály a probiotika.  Pochutnají si na nich dospělé kočky a stejně tak i koťata. Vybírat můžete ze tří variant – s kuřecím masem a srdíčky, hovězím masem a srdíčky nebo kaprem s dýní a brusinkami.

Se srstí opatrně!

U některých plemen psů člověka láká zkrátit srst, aby se snížilo přehřívání. Ne každé plemeno se však hodí pro střihání během horkých dnů, proto je dobré poradit se s veterinářem nebo s profesionálem v psím salonu. Psí srst totiž účinkuje také jako ochrana před sluncem a izolace přirozeného tepla. Proto se stříháním postupujte opatrně!

Péče o tlapky

V horkých letních dnech dostávají především tlapky psů zabrat. Chodníky jsou rozpálené a potíže mohou nastat také při procházkách v polích a po loukách. V tuto dobu bývají plné osin a výčnělků z posekaných trav a obilovin, které se mohou do tlapek nepříjemně zabodávat a bříška psích tlapek poranit. Veterinářka z Fitminu problémy popisuje a radí, jak jim předcházet:

„Poranění tlapky velmi často vyžaduje návštěvu veterináře. Chirurgické řešení ran v těchto místech není vždy možné a většinou se řeší sekundárním hojením – pod obvazem a klidovým režimem. Obecně proto nedoporučuji v létě běhat se psem po asfaltu, nebo jezdit se psem na kole zejména v horkých částech dne. Silnice a chodníky jsou v tu chvíli opravdu horké a může snadněji nastat sedření rohoviny polštářků. Dalším nebezpečím je roztékající se asfalt a zachycení kamínků do srsti mezi polštářky. To může být na dlouhé procházce velmi nepříjemný problém, pokud s sebou zrovna nemáte nůžky. U citlivých psů můžeme používat balzám na tlapky. Ten je vhodný v zimě i v létě.“