Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Na festival i do kanclu! Bican představuje kolekci upcyklovaných sak Dva světy 

Český umělec Jan Bican přichází s limitovanou kolekcí upcyklovaných sak Dva světy. Hlavní myšlenkou kolekce je zbořit představy o saku jako výhradně byznysovém kousku. Bican využil saka z pražského second handu 1981 a přetvořil je tak, aby zapadly do světa hipsterů. Na podporu kolekce vzniklo video, ve kterém hrají hudebníci Emma Smetana, Jordan Haj nebo Viktoriya Michshenko.

Kolekce Dva světy propojuje prostředí byznysu a hipsterů. „Společnost bere saka převážně jako byznysový prvek. Ale spousta mladých dnes nechce řešit, zda jejich šatník patří na festival nebo jen na pracovní meeting. Proto jsem upravil saka tak, aby bez studu zazářily i ve světě hipsterů,“ říká Jan Bican, zakladatel značky thejbcollection.

Bican pro tvorbu použil kousky z výběrového second handu 1981. Na saka našil grafiku akrylových maleb, které původně namaloval na plátno. „Sáhnout po existujícím materiálu znělo jako geniální nápad. Proč tvořit něco nového? Vždyť drobné úpravy dají oblečení zcela nový dech. Honzův nápad jsme hned podpořili,“ říká David Homola, zakladatel second handu 1981.

Hlavní motiv na zadní straně sak představuje vizuál persony. „Je to žena v kavárně, která výrazně porušuje předem dané hranice chování. Místo na židli sedí v hrnku. Je nahá. Žije podle svých pravidel, stejně jako dnešní generace“, vysvětluje Bican. Přední stranu zdobí nášivky upozorňující na svět hipsterů. „Jde o metalové symboly draků, blesků a ohně. Jsou to věci, které do sféry byznysu běžně nepatří,“ dodává Bican.

Na podporu kolekce vznikl artový promo film, v němž hrají umělci Emma Smetana, Jordan Haj, Viktorie Mikschenko, ale i Petr Havránek, Martina Bechyňová a Jakub Kvapil. Premiéra videa proběhne 5. 6. 2022 během podcastu živě My děti talk v prostorách Skautského institutu na Staroměstském náměstí v Praze.

Limitovaná kolekce sak Dva světy bude v prodeji od 5. 6. 2022 na webových stránkách janbican.cz a 1981.cz.