Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Mezinárodní festival Film a architektura 2023 uvede film o proměně dánské metropole

Mezinárodní festival Film a architektura proběhne letos podvanácté v termínu od 29. 9. do 4. 10. 2023. Předcházet mu bude speciální promítání české premiéry snímku Nejlepší město na světě věnované Kodani, a to za účasti režiséra Hanse Christiana Posta. Tzv. warm-up projekce proběhne již ve středu 13. 9. 2023 v 18.00 ve velkém sále pražského kina Světozor. Vstupenky na festivalové události jsou právě v prodeji.

Film Nejlepší město na světě, který bude speciálně uveden v rámci warm-up projekce, je již třetím snímkem režiséra a producenta Hanse Christiana Posta zahrnutým do programu festivalu Film a architektura. Jeho nejnovější film se věnuje dánské metropoli Kodani, která se mohla pyšnit titulem nejlepšího města pro žití hned třikrát za sedm let. Ocenění ale předcházela kompletní proměna na základě sociálního inženýrství. Dokument sleduje, jak se z bývalého průmyslového centra čelící v 90. letech možnému bankrotu, stalo jedno z nejinkluzivnějších, nejkreativnějších a celkově nejlepších měst na světě. Tvář Kodaně byla doplněna současnou architekturou, za kterou míří návštěvníci z celého světa. Zda je opravdu městem pro všechny a jaké to s sebou nese socio-ekonomické souvislosti bude možné prodiskutovat i s režisérem snímku, který se české premiéry osobně zúčastní. Film dánského filmaře rezonoval i na řadě světových filmových festivalech.
Warm-up projekci doplní promítání krátkometrážního filmu Dne architektury od slovenské filmařky Sarah Lomenové. Audiovizuální báseň s názvem K O N S T R U K C E sleduje život hendikepované ženy, která čelí urbánnímu prostředí na své pojízdné konstrukci. Součástí večera bude i představení podzimního programu spolku Kruh, organizátora festivalu. Mezi ně patří druhá část celoročního cyklu přednášek o architektuře, ale i sesterský festival Den architektury probíhající ve stejném termínu jako Film a architektura.