Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Letní slavnosti staré hudby pokračují v cestě za sny, do 17. století

 

25. ročník mezinárodního festivalu Letní slavnosti staré hudby se pomalu přehoupl do druhé poloviny. Ve středu 24. července nabídne v kostele sv. Šimona a Judy další z dramaturgicky objevných večerů, který pod názvem Tempus mirabilium odkryje sny a naděje v dílech německých autorů 17. století. Tehdejší válečné události a komplikovaná politická situace nedokázaly zcela zabrzdit intenzivní kulturní výměnu ani hudební rozkvět a také nezabránily lidem, aby se smáli, radovali a tančili. Program koncertu, který propojí špičky české a německé umělecké scény, toho bude důkazem. Sopranistku Hanu Blažíkovou doprovodí renomovaný německý soubor Capella de la Torre pod uměleckým vedením Kathariny Bäuml. Večer nabídne renesanční a raně barokní světská i duchovní díla a uvede skladatelská jména, která na českých pódiích běžně neslyšíme. Představí například tvorbu Michaela Praetoria, Heinricha Schütze, Adama Kriegera či Constantina Christiana Dedekinda.

Capella de la Torre se řadí mezi přední světové soubory specializující se na hudbu období renesance a baroka pro dechové nástroje. Ansámbl byl založen v Berlíně roku 2005 hobojistkou, hráčkou na šalmaj a odbornicí na historické plátkové nástroje Katharinou Bäuml. Má na kontě 34 CD nahrávek a řadu živých nahrávání.

Letní slavnosti staré hudby budou pokračovat do 6. srpna, kdy je uzavře scénické provedení opery Georga Friedricha Händela Acis and Galatea v podání rezidenčního souboru Collegium Marianum a divadelní společností Buchty a loutky.

Dramaturgii letošního ročníku Letních slavností staré hudby rámují SNY, zaměřuje se na snění a imaginaci v různých kontextech hudby starších období, jakož i tvorbu hudebních vizionářů. Bez vizí a snů by totiž nemohlo vzniknout žádné umělecké dílo… Festivalové večery navozují atmosféru salónních koncertů hudbymilovné šlechty i měšťanstva nebo pozvou na emocemi nabité fado či smyslné tance zvané lundum. Dramaturgie jednotlivých večerů byly v drtivé většině vytvořeny přímo na objednávku festivalu. 

Až do 6. srpna festival nabízí vystoupení dalších mezinárodně respektovaných ansámblů a sólistů. Na programu je například koncert portugalského souboru Os Músicos do Tejo, který bude výpravou do exotické atmosféry Portugalského království v 18. a na počátku 19. století. V áriích z portugalských barokních oper se v Praze vůbec poprvé představí sopranistka Ana Vieira Leite. Po 9 letech se Letní slavnosti staré hudby vracejí do renesanční Míčovny Pražského hradu, v níž zahraje baskický soubor Euskal Barrok Ensemble v čele s Enrikem Solinísem. Virtuos na barokní kytaru publiku představí také zvuk turecké lavty a středověké kvinterny. Oslava 25. festivalových narozenin vyvrcholí v divadle uvedením opery Georga Friedricha Händela Acis and Galatea (HWV 49a, 1718). Jiskřivě rozkošný, zároveň však osudově dramatický příběh nymfy Galatey, pastýře Acise a Kyklopa Polyféma bude vyprávět pětice sólistů, herci z divadla Buchty a loutky a Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové. Představení je věnováno památce sopranistky Patricie Janečkové († 2023), která ztvárnila roli nymfy Galatey v premiérovém nastudování této inscenace v roce 2017.

Více informací na www.letnislavnosti.cz