První projevy myopie neboli krátkozrakosti se typicky začnou projevovat kolem 6. roku života, tedy v období nástupu do školy. Někteří školáci špatně vidí na tabuli, jiní si na žádné komplikace stěžovat nemusí, protože nemají srovnání po korekci. Podle optometristy Lentiamo Jakuba Odcházela je důležité nechat oči před nástupem do školy vyšetřit u očního specialisty. Praktický lékař nemusí vadu odhalit a pokud se krátkozrakost nekoriguje, může končit závažnými vadami zraku. Následkem pandemie navíc případů myopie přibývá.
Na rozvíjející se myopii může upozornit mžourání při pohledu do dálky. Je ale běžné, že si dítě na žádné komplikace nestěžuje. „Mnoho lidí je s kvalitou zraku spokojeno, dokud nemají srovnání po korekci dioptriemi. Nekorigovaná krátkozrakost se ale zhoršuje až o 30 % rychleji. Ani praktický lékař, který provádí pravidelné prohlídky, nemusí začínající myopii odhalit. V tomto věku doporučuji absolvovat vyšetření u očního specialisty, aby se případná porucha diagnostikovala včas, a následně je nutné poctivě nosit předepsané brýle nebo kontaktní čočky,” doporučuje odborník.
„Myopie se ve většině případů objevuje kolem 6. roku života a stabilizuje se v pubertě. Dalším „milníkem” pro rozvoj krátkozrakosti pak bývá 18. rok. Životní styl školáků a studentů proto hraje zásadní roli a rodiče i učitelé by je měli vést k dostatečné kompenzaci času stráveného ve vnitřních prostorech a hlídat dobu strávenou před obrazovkami,” radí Jakub Odcházel.
„Myopie se nedá zcela léčit, pouze korigovat pomocí dioptrií nebo dočasně snížit či plně vykorigovat pomocí laserové operace. Lidé trpící krátkozrakostí se v průběhu života mohou potýkat s dalšími obtížemi jako je odchlípení sítnice, zelený zákal a problém nastává také okolo čtyřicítky, kdy se začíná současně rozvíjet presbyopie a oko začíná hůře vidět i na blízko. Těžká forma myopie může vést až k slabozrakosti,” varuje Odcházel.
Tip pro rodiče: Stydí se vaše děti za brýle? Pusťte jim Harryho Pottera!V době, kdy vyšly legendární knížky o kouzelníku Harry Potterovi nebyli hrdinové s brýlemi vůbec běžní. Jejich autorka J. K. Rowlingová se ale prý záměrně rozhodla dát hlavní postavě dioptrické brýle a tím poslat pozitivní zprávu dětem se zrakovým postižením. Které dítě by nechtělo být „cool” jako Harry Potter!
• U školáků od 6 do 12 let by doba strávená u počítače či jiných digitálních obrazovek neměla přesáhnout dvě hodiny nad rámec školních povinností nebo on-line výuky.
• Během práce na blízko (čtení, práce na počítači) by si dítě mělo dávat časté přestávky, při kterých se dívá do dálky, nejlépe z okna. Ideální je vyvážit každých 20 minut namáhání očí 20 sekundami dívání se dálky.
• Při práci na počítači dbejte na kvalitní osvětlení místnosti a adekvátní nastavení jasu monitoru (čím více světla v místnosti, tím vyšší jas a naopak) a správné sezení (horní hrana počítače je v úrovni očí).
• Kniha, telefon nebo tablet by měly být od očí vzdálené na délku předloktí.
• Dbejte, aby dítě mělo dostatek spánku (nenechávejte telefon přes noc v pokojíčku) a kvalitní pestrou stravu.
• Choďte s dětmi na pravidelné prohlídky u oftalmologa.
• Pokud má dítě předepsanou korekci, důsledně ji dodržujte.