Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Ekologické insekticidy, které neškodí včelám ani žížalám? Ano!

Jaké přípravky zvolit, pokud chcete rostlinám pomoct v boji proti škůdcům a podpořit jejich růst i obranyschopnost? Jak být šetrní k rostlinám i k životnímu prostředí? Vyzkoušejte ekologické přípravky na péči o rostliny ze Zahrady na niti. Kdy a jak je aplikovat radí zakladatelka minimalistického květinářství Lenka Hrubá.

Červí hnojivo – 100% přírodní zázrak

Červí hnojivo je přírodní organické hnojivo s vyváženým obsahem, které obsahuje chitin posilující imunitu rostlin. Odkud pochází jeho název? „Červí hnojivo je sušený trus moučných červů krmených zbytky ovoce, zeleniny a obilovin. Ale nemusíte se bát, hnojivo je bez zápachu, a navíc má mnoho benefitů, nejen pro rostliny, ale i pro planetu. Nezasoluje půdu, není toxické, má protiplísňové účinky, živiny uvolňuje postupně a je vyrobeno v Česku,” vyjmenovává benefity Lenka Hrubá. Díky červímu hnojivu budou vaše pokojovky odolnější vůči chorobám, plísním a škůdcům.

Jak se červí hnojivo používá? Vybrat si můžete z několika možností:

  • během přesazování zamíchejte 1 čajovou lžičku do 1 litru substrátu,
  • nasypejte 1 čajovou lžičku hnojiva na povrch substrátu v květináči a jemně zapracujte,
  • smíchejte červí hnojivo s vodou v poměru 1 čajová lžička na 1 litr vody a nechejte několik dní louhovat, pak výluh použijte na zálivku.

Většině pokojových rostlin stačí hnojit během jara a léta 1x za měsíc. Pozor, červí hnojivo se nehodí pro kaktusy a sukulenty.

V Zahradě na niti seženete červí hnojivo v balení po 100 nebo 250 ml za 65 nebo 170 Kč. Plastový kelímek od červího hnojiva o velikosti 250 ml je vratný, pokud ho přinesete zpět na naplnění, dostanete slevu 10 Kč.

Lignohumát pro extra péči

Lignohumát je přírodní produkt, který se vyrábí ze zbytkové odpadní suroviny z výroby papíru, která by jinak neměla využití. Má velmi příznivý vliv na zdravý růst rostlin, a navíc podporuje odolnost rostlin vůči stresovým podmínkám jako je sucho, škůdci či nemoci. „Lignohumát má také vliv na rozvoj kořenového systému a usnadňuje přijímání hnojiv, čímž snižuje jejich spotřebu a celkově zlepšuje zdravotní stav rostlin. Nenahrazuje základní hnojení, ale můžete jej kombinovat s minerálními i organickými hnojivy,” vysvětluje Lenka Hrubá. 

Dávkování lignohumátu:

  • na zálivku 3 ml/1 l,
  • na postřik 1,5 ml/1 l,
  • ke kořenění řízků 3 ml/1 l.

V Zahradě na niti můžete zakoupit i pumpičku pro snazší dávkování, jedna dávka je 1,5 ml. Vzhledem k tomu, že se nejedná o hnojivo, můžete lignohumát aplikovat celoročně. Ve vegetačním období od dubna do listopadu ideálně 1x za 10 dní, v zimních měsících postačí 1 dávka za 3 týdny.

Lignohumát zakoupíte v plastové lahvi se šroubovacím uzávěrem o objemu 500 ml za 375 Kč. Můžete přikoupit i pumpičku. Lahev je vratná, pokud ji přinesete zpět na naplnění, dostanete slevu 10 Kč.

Aktivátor růstu pro zdraví a sílu rostlin

Směs s výstižným názvem Aktivátor růstu obsahuje lignohumát draselný a extrakt z hnědé mořské řasy. „Lignohumát podporuje odolnost rostlin i jejich zakořenění, zároveň usnadňuje přijímání hnojiv. Extrakt z mořské řasy rodu Ascophyllum nodosum obsahuje řadu přírodních aminokyselin, oligopeptidů, které jsou nezbytné pro růst rostlin, a auxinů klíčových pro správný vývoj listů a stonků nebo pro růst a ohyb kořenů. Dohromady vytvářejí směs, po které rostliny nádherně prospívají,” popisuje Lenka Hrubá.

Aktivátor se ředí ve vodě a může se používat celoročně na zálivku – 1x měsíčně v zimě a 2x měsíčně během vegetačního období. Dávkování:

  • na zálivku 2–3 g/1 l,
  • ke kořenění řízků 2–3 g/1 l.

Aktivátor růstu zakoupíte ve šroubovací dóze s obsahem 80 g práškového aktivátoru za 345 Kč.

 

Nimbový olej – přírodní ochrana před škůdci

Nimbový olej se lisuje ze semen tropického stromu Azadirachta indická. „Pro pěstování rostlin se používá po staletí, protože má výrazné insekticidní, baktericidní a antimykotické účinky. Hmyz nehubí přímo, ale brání líhnutí jejich vajíček a přeměně larev v dospělce. Účinkuje asi na 300 druhů hmyzu, ale nepůsobí na včely ani na žížaly,” vyjmenovává ekologické benefity přírodního insekticidu Lenka Hrubá. 

Dávkování: na zálivku i postřik 1 ml/500 ml. 1x týdně, opakování dle potřeby.

Nimbový olej zakoupíte v lahvičce s pipetou a obsahem 100 ml za 265 Kč.

Dopřejte svým pokojovkám extra péči. Díky přírodním přípravkům ze Zahrady na niti, které podporují růst i odolnost, se budou mít k světu jako nikdy předtím.