Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Čínský drak, skejt i něžné květiny. České malířky v aktuální kolekci reflektují potřebu odpočinku i křehkou propojenost člověka a přírody

 

Vrátit se k sobě, vrátit se k přírodě a nebát se vlastní křehkosti, něžnosti a emocí. To jsou motivy, které se v různých obměnách objevují v dílech tří současných českých umělkyň. Seznamte se uměleckými reflexemi Veroniky Holcové, která patří mezi českou malířskou špičku, a Kateřiny Ondruškové a Denisy Štefanigové, dvou výrazných tváří nastupující generace. Inspirujte se výběrem českých kurátorů a vstupte do světa opravdového umění díky uměleckému startupu 100ks.

Sousloví „uspěchaná doba” patří mezi jedno z nejpoužívanějších současných klišé, to však o lecčems vypovídá. Všudypřítomná potřeba zpomalení či přímo zastavení je totiž čím dál citelnější a promítá se i do výtvarného umění. Prozkoumejte aktuální díla s výmluvnými názvy Siesta, Rest a Něžnost. Díky projektu 100ks si je můžete pořídit v dostupné podobě limitovaných, očíslovaných, podepsaných a případně i zarámovaných uměleckých tisků, jejichž cena s časem poroste, přesto jsou však násobně levnější než originály. 

Dechberoucí siesta

Veronika Holcová se už přes 20 let drží mezi absolutní českou výtvarnou špičkou. Její tvorba je zastoupena ve sbírkách Národní galerie v Praze, a v soukromých a veřejných sbírkách v České republice, Švýcarsku, Kanadě nebo USA. Během posledních 30 let představila svou práci na téměř stovce sólových a skupinových výstavách po celém světě a od 7. března budou její obrazy k vidění na sólové výstavě v Trafo Gallery v pražské Holešovické tržnici.

Její charakteristický, unikátní a oceňovaný rukopis se na 100ks.cz objevuje už podruhé. Obraz Siesta vznikl v lednu 2024 a Veronika Holcová v něm láká či přímo vybízí k odpočinku, zastavení a vyčištění mysli. Toho se dá dosáhnout například zkoumáním motivů v jejím barevném tisku. Najdete odpočívající ženu či dráčka?

Něžnost ve vodě, v přírodě i v člověku

Kolik významů může pojmout jedno plátno? V díle Něžnost se Denisa Štefanigová, výjimečná malířka nastupující generace a finalistka ceny Young Painter Prize pro pobaltské země, zamýšlí nad prolnutím lidí a vody. 

Malba nazvaná Něžnost vznikla jako součást velké série bezprostředně zachycující proud autorčiných myšlenek, emocí a prožitků. Naše těla jsou tvořena převážně vodou, stejně jako těla zvířat a rostlin, je bytostně důležité, jestli je čistá, nebo plná hormonů, pesticidů a všech možných odpadů. Právě uvědomění si tohoto spojení nám dává šanci obrátit se od znečišťování k péči – o sebe i své okolí. Obraz zároveň zosobňuje téma (ne)možnosti partnerského spojení, vztahu na dálku, touhu, která se odehrává někde na pomezí virtuálního a reálného světa.

Živá vzpomínka na opravdový odpočinek

Nostalgie může mít mnoho podob, v díle Kateřiny Ondruškové s názvem Rest ji ztvárňuje skateboard v trávě. Ten symbolizuje dobu, kdy zastavit se, odpočívat a prožívat přítomný okamžik bylo snadné. Autorka patří do nejmladší etablované malířské generace a čím dál více se dostává do hledáčku galerií a sběratelů. Na kritiky i diváky nejvíce působí výjimečná živost její tvorby.

Desítky dalších limitovaných tisků, které vybrali přední kurátoři a kurátorky, najdete na webu 100ks.cz. Díla od současných českých a slovenských umělců vznikají vždy v nákladu 100 kusů. Všechny jsou podepsaná, očíslovaná a můžete je pořídit i zarámované a chráněné plexisklem s UV v galerijním standardu.