Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Ceny Czech Grand Design? Nové jména, tradiční výrobci a společensky angažovaný design

86 tvůrců, studií a firem má letos šanci získat prestižní ocenění Czech Grand Design. Široké nominace v osmi kategoriích nabízejí průřez toho nejzdařilejšího z českého kreativního průmyslu za uplynulý rok.

Mezi nominovanými se objevují jak etablovaná jména, tak i nové objevy. V kategorii Produktový design se například o cenu uchází kolekce Banshee od Kláry Marie Bliss, která získala ocenění Red Dot Design Award. V kategorii Šperk je nominována kolekce dětských doplňků od studia Picky Parents.

V kategorii Grafický design se o ocenění uchází Petr Štěpán a Tomáš Brousil za grafické zpracování oficiálních portrétů a poštovních známek pro prezidenta Petra Pavla. V kategorii Fotografie je nominována Hana Knížová za fotografie z výstavy Made by Fire.

Mezi nominovanými se rovněž objevují zástupci tradičních českých výrobců. V kategorii Výrobce roku je nominována například společnost Lasvit za svítidlo Diamond Skylight Chandelier pro Tiffany Store.

Ředitelka Designbloku Jana Zielinski hodnotí nominace jako důkaz toho, že český design je v dobré kondici. „Rok 2023 byl plný sebevědomého a celospolečensky aplikovaného českého designu,“ říká.**

Finálové trojice všech kategorií, vyjma Objevu roku, Grand designéra/ky a Síně slávy českého designu, budou vyhlášeny ve čtvrtek 29. února 2024 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně. Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční v neděli 3. března 2024 ve Stavovském divadle v Praze.

Změny v cenách Czech Grand Design

Letošní ročník cen Czech Grand Design přináší několik změn. V kategorii Objev roku bude nominováno pouze pět projektů, což by mělo zvýšit atraktivitu této kategorie. V kategorii Síně slávy českého designu bude uvedena jedna osobnost za celoživotní přínos českému designu.

Novou cenou, která bude udělena v rámci letošního ročníku, je Cena veřejnosti. Tu získá projekt, který získá nejvíce hlasů v online hlasování.

Ceny Czech Grand Design jsou každoročně udělovány za mimořádné činy v oblasti designu. Cílem ocenění je upozornit na kvalitní práce českých designérů a podpořit tak rozvoj českého designu.