Každé sportovní aktivitě je vhodné přizpůsobit také svůj oděv, včetně volby spodního prádla, a v létě tomu není jinak. Při vysokých teplotách nebo při velké fyzické námaze naše tělo pomocí důmyslného systému zajistí, že se nepřehřeje. Produkujeme až 1,5 litru potu za hodinu, který odpařováním naše tělo ochlazuje a reguluje tak tělesnou teplotu. K tomu je však klíčové správně zvolené prádlo, protože tělo se ochlazuje pouze v případě, kdy se může pot odpařovat, pokud odpařování brání špatné oblečení, chlazení již nefunguje dostatečně, náš výkon je odpovídajícím způsobem omezen a může to mít vliv i na diskomfort při samotném cvičení či po něm. Jaké prádlo na sport vybrat?
Pro většinu z nás je sportovním prádlem cokoliv, co máme zrovna po ruce, když si balíme tašku do posilovny, nebo co už máme během dne na sobě. Často se totiž soustředíme na spoustu dalších nezbytností, které ke sportování potřebujeme a spodnímu prádlu tak většinou nevěnujeme tolik pozornosti.
Už jste ale někdy cvičila jógu nebo pilates v krajkovém spodním prádle, které se vám nepříjemně otisklo na zadku nebo vám odřelo třísla? Nebo jste šla běhat v tangách a kůže se vám tak nepříjemně třela o sebe, že se běh změnil v procházku? Či jste absolvovala hodinu spinningu a odcházela s potem nasáklým rozkrokem? Pokud je odpověď na kteroukoli z těchto otázek ano, možná je na čase zvážit pořízení vhodného spodního prádla uzpůsobeného na cvičení. Především pak spodní polovina těla při většině sportovních aktivit vykonává nejvíce fyzické práce a dochází zde k největšímu tření.
Výběr kalhotek nepodceňujte, měly by být prodyšné a volnějšího střihu
To, že se tělo při sportu více potí, asi nikoho nepřekvapí. Dost nemile vás ale mohou překvapit opruzeniny, které vznikají v místech záhybů na těle, kde dochází ke zvýšenému pocení a tření. Proto je důležité nevybírat na sport příliš těsné dámské spodní prádlo, pod nímž pokožka nemůže „dýchat“. Mezi nejběžnější místa, kde se opruzeniny vytváří, patří třísla a oblast mezi stehny a hýžděmi. Často se tento bolestivý problém objevuje po dlouhé jízdě na kole, při vytrvalostních sportech nebo po delších túrách. Objevit se může ale i při domácím cvičení.
„Především v letních měsících mohou opruzeniny vzniknout velmi rychle. Proto rozhodně nepodceňte výběr komfortního a dostatečně volného dámského sportovního prádla. Nejvhodnější volbu představují funkční kalhoty a termoprádlo, které je speciálně uzpůsobeno k rychlejšímu odvádění potu,“ říká Adam Rožánek, zástupce e-shopu se spodním prádlem Trenýrkárna.cz.
Volte správnou velikost a materiál
„Pro pohodlí při sportu je klíčová správná velikost, střih, ale také zvolené materiály. U špatně padnoucích dámských kalhotek s těsnými a nepružnými lemy, které se zařezávají do kůže mohou vzniknout odřeniny. Problém mohou způsobit také nášivky nebo cedulky, které jsou v kontaktu s pokožkou. Proto se při sportu doporučuje pouze spodní prádlo z funkčních materiálů, jako je například merino vlna, která je navíc přirozeně antibakteriální. Spodní prádlo by mělo správně lehce obepínat a přiléhat k tělu,“ doporučuje Adam Rožánek, zástupce e-shopu se spodním prádlem Trenýrkárna.cz.
Jaké dámské kalhotky jsou vhodné na běh?
Ať už chodíte pravidelně běhat, anebo chcete teprve začít, hlavní je, aby vás od fyzické aktivity nic neodrazovalo. Vždy proto mějte doma v záloze dostatek bavlněných kalhotek, které lze unosit právě i při sportu v případě, že funkční kalhotky máte ve špíně.
„Za ideální běžecké kalhotky jsou ale považovány ty, které mají hodně elastické nohavičky a zároveň pevnou a prodyšnou látku. Jaký střih zvolíte, záleží jen na vás a vašich preferencích. K dostání jsou dokonce i dámská sportovní tanga. Jestliže máte ale raději kalhotky s nohavičkami, jenže se bojíte, že vám budou pod přiléhavými legínami vidět, zvolte dámské kalhotky bezešvého provedení. I ty se vyrábí ve funkční sportovní variantě,“ uzavírá Adam Rožánek.