Historie těchto malých přeborníků na kávu se začala psát samozřejmě v Itálii. Už počátkem 19. století si vynalézaví milovníci kávy nechali patentovat první prototypy pro rychlou přípravu espressa. Většina kávovarů na přípravu espressa však nebyla schopna vytvořit potřebný tlak zhruba 9 barů, který by vodu protlačil přes mletou kávu. Byl to Luigi Bezzera, komu se nakonec podařilo vyvinout funkční přístroj, který byl uveden na trh na začátku 20. století. V Německu se první pákové kávovary dostaly do domácností v padesátých letech 20. století.
Princip jejich funkce se od té doby nijak zásadně nezměnil. Pouze energeticky náročné vytváření tlaku pomocí ruční páky bylo nahrazeno elektrickými čerpadly. Nicméně stroje s ruční pákou se používají dodnes. Moderní kávovary se obecně vyznačují vysokým komfortem obsluhy a skvělým vzhledem. Plnoautomatické kávovary mohou v případě potřeby převzít kroky, jako je napěchování mleté kávy do páky. A pokud si vyberete prvotřídní pákový kávovar, získáte technický zázrak s mlýnkem, tryskami na napěňování mléka, automatickými čisticími programy a mnoha dalšími funkcemi.
Objevte v Tchibo kvalitní pákové kávovary a vychutnejte si espresso, které se vyrovná kávě od baristy v italské kavárně: espresso připravené z čerstvě namleté zrnkové kávy – s nádherným aroma a jemnou krémovou pěnou!
Umění přípravy espressa v pákovém kávovaru
Příprava šálku espressa nebo kávové speciality, jako je cappuccino, pomocí pákového kávovaru je víc než jen pouhé „uvaření kávy“: je to obřad, kterým začíná požitek z dokonalé kávy. Milovníci kávy si v této fázi dávají na čas a většinu práce udělají, pokud možno, vlastnoručně, aby z vysoce kvalitních zrn kávy od Tchibo vykouzlili optimální aroma. To vyžaduje určité znalosti. Jak připravit kávu pomocí pákového kávovaru:
1. Nechte přístroj pár minut zahřát a poté jej spusťte naprázdno. Tím kávovar předehřejete. Chcete-li zajistit perfektní rozvinutí aroma kávy, používejte k přípravě kávy v kávovaru vždy přefiltrovanou vodu.
2. Zrnkovou kávu k přípravě espressa umelte zvlášť – stupeň mletí na svém kávovém mlýnku nastavte na nejjemnější stupeň. To platí i pro pákový kávovar vybavený mlýnkem.
3. Chcete-li připravit jeden šálek klasického espressa, dejte do páky zhruba 8 g mleté kávy. V případě, že chcete připravit dva šálky, použijte dvojnásobné množství mleté kávy. Přesné odměření Vám usnadní příslušenství, jako je váha na kávu nebo kávová odměrka.
4. Pomocí prstu nebo poklepáváním rovnoměrně rozprostřete mletou kávu v páce a pevně ji upěchujte pěchovadlem.
5. Upevněte páku do kávovaru a spusťte proces spařování. Je-li k dispozici možnost úpravy tlaku, zvolte tlak 9 až 11 barů. Jakmile proud kávy po zhruba půl minutě zesvětlí, vypněte spařování – espresso má nyní ideální aroma.
6. Toužíte-li po lahodném espressu s mléčnou pěnou, ponořte trysku pro napěňování mléka do mléka napěňte je. Postup přípravy mléčné pěny najdete v návodu k příslušenství.
Nač je potřeba dát pozor při nákupu pákového kávovaru na espresso
Pákové kávovary jsou k dispozici v různých provedeních: hlavním rozdílem je způsob ohřívání vody. Na výběr jsou následující systémy:
- Jednookruhový pákový kávovar: U tohoto kávovaru se voda ohřívá v bojleru a v systému pro rozvod vody. Pokud jste použili parní trysku a chcete připravit další espresso, je potřeba nechat přístroj chvíli vychladnout.
- Dvouokruhový pákový kávovar: Tyto přístroje mají rovněž bojler, ale dva nezávislé okruhy. Můžete současně připravovat espresso i mléčnou pěnu.
- Pákový kávovar se dvěma bojlery: Dva samostatné bojlery ohřívají současně vodu na spaření espressa a na výrobu páry. Díky tomu lze nastavit teplotu zvlášť a vychutnat si zcela individuálně spařené espresso.
A když jsme u té individuální přípravy: Pokud chcete mít co největší vliv na přípravu svého espressa, doporučujeme model s nastavitelným tlakem čerpadla. Stupnice zde může sahat až k 15 barům, nicméně přístroj by měl v každém případě poskytovat minimálně tlak 9 barů. Ti, kdo pijí kávu velmi často, určitě ocení vysoký výkon ve wattech a velký zásobník na vodu s objemem až 2 litry – tak lze během krátké doby připravit spoustu šálků kávy. Nezanedbatelnou roli samozřejmě hraje i vzhled pákového kávovaru, protože očima se také pije. Tělo z ušlechtilé oceli působí elegantně a kvalitně. Vysoký lesk a chromované detaily zase dodávají kávovaru příjemný retro vzhled.
Druhy kávy do pákového kávovaru – dokonalý zážitek pro každého milovníka kávy
Kdo si chce vychutnat intenzivní aroma kávy v podobě espressa, pije malou černou kávu bez cukru a bez mléka, s dobou spařování cca 30 sekund. Můžete také experimentovat s množstvím vody a mleté kávy, s teplotou a tlakem a pokusit se najít vlastní ideální kávovou kreaci. K nejznámějším variantám patří dvojité espresso (espresso doppio), lungo (dvojité množství vody) a ristretto (poloviční množství vody). Vyplatí se také vyzkoušet různé kávové speciality připravené na bázi espressa, například:
- latte macchiato: třetina mléka, třetina mléčné pěny a třetina espressa
- cappuccino: stejný díl espressa, mléka a mléčné pěny
- caffè latte: espresso doppio přelité horkým mlékem
- espresso macchiato: espresso s troškou horkého mléka a malou čepičkou mléčné pěny
Snadné čištění pákového kávovaru
Stejně jako všechny ostatní kávovary vyžaduje i pákový kávovar určitou péči. S pomocí několika málo pomůcek a tipů však čištění zvládnete během chvilky:
- Kávovou sedlinu vyklopte do nádoby a opláchněte sítko pod tekoucí vodou. Páku vypláchněte, abyste ji zbavili usazenin a kávových olejů, které mohou mít vliv na chuť espressa.
- Před každou přípravou espressa spusťte proces spařování a horkou vodu nechte chvíli protékat bez páky. Tak odstraníte zbytky kávy a voda se zahřeje na potřebnou teplotu.
- Záchytnou nádobku na vodu byste měli ideálně každý den vypláchnout, aby nedošlo k tvorbě rzi a plísně.
- Z hygienických důvodů je třeba parní trysku po každém použití krátce aktivovat a otřít – nejlépe ihned, než na ní zaschnou zbytky mléka.
- Jednou týdně je potřeba vyčistit spařovací jednotku. Za tímto účelem dejte čisticí prostředek na kávové usazeniny do slepého filtru pákového kávovaru a spusťte proces spařování.
- Vždy podle tvrdosti vody je potřeba kávovar v určitých intervalech odvápnit. Za tímto účelem dejte do zásobníku na vodu odvápňovací prostředek. Při odměřování množství odvápňovacího prostředku se řiďte pokyny uvedenými na obalu. Uveďte pákový kávovar do chodu.
Toužíte po kvalitním kávovaru? Mrkněte na Tchibo.cz.