První červencový víkend odstartuje v Lysé nad Labem pátý ročník akce zaměřené na současné umění ve veřejném prostoru. Historie festivalu sahá až do roku 2005 a letos poprvé spojí a promění 5 vybraných středočeských měst v ráj umělců. Opuštěné stěny, zapomenutá místa, ošklivé fasády a časem omšelé zdi nebo třeba smutné trafostanice a vyřazené vagóny, ale i centrální parky a renomované galerie. To všechno se promění v plochy, které umělci v rámci street artového festivalu Město = Galerie 2021 předělají na svá díla. Ta by měla trvale zpestřit život a zpříjemnit pohled kolemjdoucím.
„Jsme rádi, že o náš projekt má zájem stále více měst, začínali jsme před pěti lety v Kutné hoře a dnes je z toho akce, na kterou se těší nejen sami umělci, ale i lidé z vedení měst a samozřejmě návštěvníci, kteří mohou být při tom, když velkoformátová graffiti a další naše akce ve veřejném prostoru vznikají,“ říká ředitel a kurátor akce Lukáš Kladívko.
Letošní ročník navštíví postupně od července do září Lysou nad Labem, Nymburk, Poděbrady, Kutnou Horu a Čáslav. „Tato linka není náhodná, města spojuje vlaková trať, a taky lokalita Středočeský Kraj. Cílem tohoto festivalu je propojit tato města prostřednictvím specifického druhu umění a jeho vztahu k veřejnému prostoru,“ vysvětluje Lukáš Kladívko.
Graffiti nevznikají náhodně a bez rozmyslu, výsledek je dlouho dopředu naplánovaný a umělci jej konzultují s pracovníky kulturních odborů jednotlivých měst i architekty. Většina ploch je na sídlištích a v okrajových částech měst. Na rozdíl od veřejných ploch, kde si mohou začínající umělci zkoušet svoje kresby, však tato díla zůstávají součástí vizuální stránky města. Ta na povolených stěnách mizí pod nánosy dalších výtvorů.
„Je to jedinečná možnost, jak lze prezentovat tento druh umění širší veřejnosti, navíc většinou na velkých plochách a ještě svým uměním vlastně lidem děláme život hezčí, když nemusí chodit kolem podivných nezáživných stěn nebo se dívat na stárnoucí a zubem času poznamenané budovy,“ vysvětluje produkční festivalu Jakub Jandora.
Některá díla vznikají i několik dnů a je k nim zapotřebí nejen stovky barev ve sprejích, ale také vysokozdvižné plošiny, lana a další vybavení. Pro města, která se rozhodnou proměnit si ulice na galerii, se jedná o významnou investici do trvalých hodnot ve veřejném prostoru. V minulosti se na instalacích a kresbách podíleli renomovaní umělci z mnoha zemí Evropy ale i takoví významní čeští umělci jako např. Kurt Gebauer, Jan Kaláb, Michal Škapa nebo Andrej Németh Endré.
Program festivalu: 1. – 4.7. Lysá na Labem, 7.7. – 11.7. Nymburk, 14.7. – 18.7. Poděbrady, 10.8. – 14.8. Kutná Hora, 15.9. – 19.9. Čáslav