Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

5 věcí, které nesmíte přehlédnout na své kosmetice

Většina z nás používá kosmetické krémy, pleťové vody a séra. Máme pocit, že si na svou pleť nanášíme to nejlepší, protože nám to přeci tvrdí v televizi nebo reklamě na Youtube. Ale opak je pravdou. Nikdo nás nikdy neučil rozeznat značky na zadní straně krému a tak jsme svoji důvěru vložili do rukou velkých kosmetických značek.

Nezdá se to, ale kůže je naším nejrozsáhlejším orgánem, který chrání naše orgány a je spojen krevním oběhem. Některé krémy a mycí gely mohou obsazovat stopy ropy, hliníku nebo dokonce olova, které naše tělo vstřebá raz dva.

Nebudeme se děsit tím „co by bylo, kdyby“, ale řekneme si fakta, která mohou změnit váš nákup v oblíbené drogerii.

1.Látky obsažené v kosmetice mohou ovlivňovat naše zdraví

To znamená, že velká většina látek, které jsou obsaženy v kosmetice negativně působí na naše hormony a endokrinní systém. Ve větší a pravidelné dávce mohou způsobovat neplodnost. Mezi takové látky patří i parabeny a ftaláty, které jsou obsaženy v některých šampónech.

2. Po používání své kosmetiky nebo při zkoušení nové nepodceňujte alergické reakce na vaší pokožce. První znamení, že je něco špatně!

3. Na obalech používané kosmetiky se mohou objevit tyto látky: parabeny, olovo, parafin nebo formaldehyd. Tyto látky nejsou nic pěkného a pouze chemicky nahrazují jiné „dražší“ složky. Dále hledejte slova začínající na Chloro, Bromo nebo Jodo.

4. Azobarviva jsou vyrobena z dehtu a ropy. Poškozují játra a mohou způsobit rakovinu. Nemáte je ve své kosmetice? Další nebezpečnou látkou je konzervant Phenoxyethanol. Používá se hlavně v antiperspirantech a odličovačích. Logicky ucpává póry a dostává se hlouběji do těla.

5. Poslední řadou látek jsou parabeny, které se mohou objevit klidně i v produktech pro alergiky. Jejich názvy jsou Methyl, Ethyl, Propyl, Isobutyl a Butyl.

Pokud si nejste jistí, jestli můžete věřit své značce kosmetiky hledejte údaje pod zkratkou INCI. Etikety jsou sice dlouhé a obsáhlé, ale ne vždy tam výrobce napíše vše. Já sama se od jisté neblahé zkušenosti spoléhám na české značky. Jedná se především o Havlíkovu přírodní Apotéku a konopnou kosmetiku, kterou kupuji přes eshop Econea.cz nebo BIOOO.cz.

foto: Unsplash