Výběr vhodného sportovního oblečení je základ, vše začíná u spodní prádla a výběru správných ponožek. Přestože se to může zdát jako banální věc, nad kterou není třeba příliš přemýšlet, opak je pravdou. Záleží samozřejmě na konkrétním druhu sportu, ale bez kvalitních a dobře zvolených ponožek riskujete nepohodlí, které vám může aktivitu pořádně znepříjemnit. Abyste si během sportování nezadělali na puchýře nebo otlaky na nohách, začněte u kvalitních ponožek. A jaké vybrat?
Pokud jste již někdy déle chodili v teniskách či jiné obuvi bez ponožek, jistě víte, co to obnáší a proč se tomu vyhnout. Nejen že v uzavřených botách bez ponožek není žádná tkanina, která by mohla pohltit pot, a i po kratším nošení tak boty mohou zapáchat, ale hlavně se vystavujete riziku otlačenin, puchýřů a obecného diskomfortu. Toto vše se pak může s různými druhy sportu ještě více stupňovat. Například většina běžeckých bot je konstruovaná přímo na to, abyste v nich používali ponožky, bez kterých nezískáte od obuvi požadované vlastnosti.
Vsaďte na přírodní materiály
Záleží podle situace, rozhodně jinak se vybavíte na letní běh a jinak na zimní lyžování v čerstvě napadaném prašanu. „Ponožky by měly efektivně odvádět a pohlcovat pot, aby se noha v botě nezapařila. Pro tyto účely se skvěle hodí bavlna, která účinně pohlcuje pot a má navíc velmi žádané termoregulační schopnosti. Mezi oblíbené materiály sportovního vybavení patří také ovčí vlna merino, která se výborně hodí právě na zimní sporty. Výhodou ovčí vlny je schopnost zahřívat svého nositele i za podmínek, že je ponožka již mokrá. Stejně tak je oceňovaná její schopnost termoregulace a účinné hřejivé vlastnosti,“ říká Adam Rožánek, zástupce značky spodního prádla Styx.
Tloušťka podle druhu sportu a počasí
U tloušťky ponožek záleží nejen na tom, jaký sport chcete provozovat a v jakém počasí, ale i na vašich preferencích. Řada lidí volí raději silnější ponožky kvůli lepšímu pocitu (třeba při běhu), a protože lépe sednou do sportovní boty. Tlustší vrstva také poskytuje lepší odvod a absorpci potu. Tenčí ponožky mohou zase poskytovat větší pocit volnosti a vzdušnosti. Na začátek je proto vhodné vyzkoušet obě varianty a zvolit tu, která vám lépe sedne.
Ponožky by měly velikostí kopírovat botu
Váháte mezi délkou ponožky, zda zvolit kotníčkové nebo vysoké? Hlavním kritériem zde je, aby ponožky pokrývaly celou plochu končetiny, kde se noha dotýká s botou. „Je tak jasné, že do lyžáků se příliš nehodí kotníkové ponožky, ale naopak vysoké ponožky, díky kterým se můžete ubránit odřeninám holeně způsobených třeba celodenním lyžováním, bruslením nebo skialpinistickým výšlapem,“ doporučuje Adam Rožánek, Styx. Pokud jste naopak příznivci běhu, tak do běžeckých tenisek můžete zvolit klasické kotníkové ponožky. Alternativou jsou pak také kompresní podkolenky, které pozitivně ovlivňují proudění krve a mohou tak pomoci zlepšit výkon i urychlit regeneraci.