Korkové šílenství. Tak bych nazvala hit posledních let. Z korku se vyrábějí batohy (třeba značka Ucon Acrobatics), kabelky, obaly na telefony, mapy na stěnu, keepcupy a dokonce i hodinky (značka Komono měla celou kolekci hodinek z korku).

Když jsem se lidí ptala na korek a způsob, jakým se vyrábí – můžete hádat- nikdo nevěděl.

Korkova mapa

Cesta korku na váš stůl nebo telefon je přitom zajímavá a je škoda, že se moc neví jak vzniká. Polovina celkové produkce korku se pěstuje v Portugalsku. Nositelem korku je dub korkový, který měří až 20 metrů. Strom poskytuje korek až po 25 letech své existence a během těchto let se o něj pěstitelé musejí velmi trpělivě starat. Prořezávat větve a vypalovat porost okolo stromu kvůli slunci. Korek se sklízí na vrcholku léta.

Korek

Každý strom dává 25 až 45 kg korku najednou. Teprve po dalších devíti letech je kůra dostatečně silná na to, aby se mohla sklízet znovu. Strom obvykle podstoupí takový zákrok dvanáctkrát až patnáctkrát za svůj přibližně dvousetletý život.

Korkový batoh

Po vytřídění se korkové role suší pod širým nebem, aby se zbavily lepkavých zbytků, které mohou zůstat v milionech drobounkých, vzduchem naplněných buňkách, díky nimž je korek tak lehký. Korek se pak celý den vaří v obrovských měděných kádích aby zmizela většina třísloviny duběnkové. Korek pak nabobtná a získá požadovanou pružnost. Pláty se vyrovnají do plochých desek a znovu suší na slunci. Korek se pak třídí do téměř padesáti skupin, které předurčují jeho další využití.

A tohle je cesta korku, o které ví na můj vkus docela málo lidí. Souvisí to i s tím, že se málokdo zajímá o to, co nakupuje a jí, co nosí a jestli to má smysl. Na druhou stranu je čím dál tím víc lidí, kteří upozorňují na slow fashion, udržitelnost zdrojů a kvalitu potravin a já jim děkuju!

foto: archiv
Categories: DESIGN TIPY & TRIKY