Víte, co je zvláštní? Někdy stačí málo a zjistíte opravdu hodně. Stejně jako já. Nacházela jsem se cca před týdnem v takovém divném bodu. Spousta práce. Jeden projekt za druhým. Nic jsem nestíhala a měla jsem pocit, že se na mě všechno hrne.

A najednou se objeví usměvavá dívka, která cestuje kolem světa po vlastní ose a ta mi otočí moje myšlení úplně naruby. Když jsem jí poslouchala, kterak odvážně cestuje po hostelech v Norsku, Bangkoku, Praze a dalších městech, odkázána sama na sebe – dech se mi tajil. Pohodlí svého domova vyměnila za dlouhé čekání na letištích a nekonečně mnoho možností k poznání něčeho nového. Rozhodla se objevit sebe při cestování po světě.

zoe-cover

A mě při poslechu jejích příběhů docvaklo pár věcí, na které jsem během pár měsíců úplně zapomněla (a možná jsou pro mě moc samozřejmé):

1) Kdo nic nedělá, nic nezmění. Kdo čeká v koutě a říká, že čeká na změnu, aniž by cokoliv pro změnu udělal – nic nezmění.

2) Všichni si stěžujeme, že nemáme dost času. Ale čas je velmi relativní. Na druhé lidi, které máme rádi bychom si měli udělat čas vždy. Nejen o svátcích. A někdy je dobré upřímně se zeptat se sám sebe, jestli se vymlouváme na čas nebo nedostatek odvahy říct někomu na druhé straně: “nechci tě vidět protože..”. Možná je to lepší, než se neustále vymlouvat na nedostatek času.

3) Všichni řešíme jak vypadáme, jak působíme, jak před jinými lidmi vypadat, co nejlépe. I když je to pár let, co jsem přišla na to, že to opravdu není důležité, stejně se občas přistihnu, že se hlídám. Občas je dobré zastavit se. Uvědomit si, kdo jsme a co chceme. A poté si přetočit pár posledních měsíců a nějakých situací, které se nám vybaví. Otázka – byla jsem to já – se přímo nabízí. Chovala jsem se jako já, nebo jako někdo, kým jsem chtěla být?

4) Být sám sebou je obzvlášť v dnešní Youtube době velmi těžké. Neustále slyšíme jak se líčit, oblékat, co mít a nemít doma. A proto právě o vánočních svátcích apeluji na vaše myšlení – buďte sami sebou. Zkuste přemýšlet sami o sobě. Né o svém fyzickém vzhledu, ale o tom jak se cítíte. Jestli jste šťastný a spokojený. Co, ve vašem životě převažuje a proč. Jaké pocity? Možná vás to nasměruje na úplně jinou cestu, než plánujete.

Tyhle čtyři body jsou takové nakopnutí v péči o sebe sama. Možná vám to pomůže pokud se cítíte stejně jako já před dvěma týdny. Možná vám pomůže pocit, že nejste sami a svět není jen Youtubově růžovej nebo shoppingově sexy.

Categories: OSOBNÍ ROZVOJ

One comment

Čtyři rady pro ty, kteří chtějí být sami sebou

  1. Ahoj, napsala si to přesně. Ten třetí bod je fakt přesný! Děkuju! Zamyslela jsem se hned po přečtení tvého příspěvku a je to velmi očišťující!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *